Niečo sa deje: Čína práve vyhlásila, že sa pripravuje na vojnu

thumbs b c 2ad4e58ad1424a65c03489fab4ccc931

Čína sa začne pripravovať na prípadnú vojnu, vyhlásil v utorok prezident Si Ťin-pching. Bezpečnosť krajiny je podľa neho „stále nestabilnejšia a neistejšia“. Odborníci hovoria o riziku, že by armáda ázijskej veľmoci mohla napadnúť Taiwan.

Prezident Si Ťin-pching označil bezpečnosť Číny za „stále nestabilnejšiu a neistejšiu“. Krajina preto podľa neho musí komplexne posilniť svoj vojenský výcvik a začať sa pripravovať na prípadnú vojnu.

Vyhlásenie vyvoláva obavy, že by Čína mohla napadnúť Taiwan, ktorý dlhodobo označuje za svoju súčasť. Podľa odborníkov sú politikove komentáre znepokojujúce a Západ ich musí brať vážne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Si Ťin-pching už niekoľko rokov stupňuje svoju rétoriku ohľadom použitia vojenskej sily na znovuzjednotenie Taiwanu s pevninskou Čínou. Západ v reakcii na to urobil len veľmi málo. Liberálna demokracia ho teraz musí vziať za slovo a spoločne s využitím všetkých prostriedkov inváziu zaraziť,“ popísal podľa webu Daily Mail Alan Mendoza, výkonný riaditeľ skupiny pre ľudské práva spoločnosti Henryho Jacksona.

Podľa neho je potrebné, aby Západ začal proces odstránenia všetkého čínskeho vplyvu z kritických odvetví, ako je vodné hospodárstvo a jadrová energetika. „Ďalej je potrebné oddeliť Čínu od dodávateľského reťazca a vytvoriť nové siete s podobne zmýšľajúcimi partnerskými krajinami,“ myslí si Mendoza.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Pred možným útokom na Taiwan varoval aj dôstojník amerického námorníctva admirál Michael Gilday. „Vôbec nechcem vyvolávať paniku, ale nemôžeme to vylúčiť,“ povedal Gilday pre web breakingdefense.com.

Ak by Čína zaútočila na Taiwan, do konfliktu by sa zrejme zapojili aj Spojené štáty, ktoré poskytujú Taiwanu obranné zbrane. Si Ťin-pching však nespresnil, s ktorou krajinou by jeho krajina mohla bojovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *