Získať vodičský preukaz len s ukončeným základným vzdelaním? Tento návrh, ktorý má ambíciu znížiť záškoláctvo najmä v marginalizovaných komunitách, sa dostáva do popredia vďaka iniciatíve medzirezortnej skupiny zameranej na pomoc deťom. Ako prvá o ňom informovala STVR
Záškoláctvo predstavuje na Slovensku dlhodobý problém, ktorý sa výrazne týka najmä detí z vylúčených skupín obyvateľstva. Nový návrh by mohol priniesť dôležitý obrat – vodičské oprávnenie by bolo viazané na absolvovanie základného školského vzdelania. Tento krok má podľa odborníkov potenciál motivovať mladých ľudí, aby predčasne neukončovali školskú dochádzku.
Vzdelanie ako vstupenka k vodičáku?
Podľa starostu obce Veľká Lomnica Petra Dudu, kde sa so záškoláctvom stretávajú denne, by mohol byť vodičský preukaz silným motivačným prvkom. „Vodičský preukaz, ak by bol zakomponovaný do učebných osnov, tak tam to vidím ako veľký motivátor, aby chodili deti do školy,“ uviedol pre televíziu.
S jeho pohľadom súhlasí aj známy motoristický novinár Alexander Štefuca, ktorý vníma vodičák ako formu kvalifikácie. „Toto je pozitívna motivácia, aby zároveň so získaným certifikátom o absolvovaní školy bol aj druhý certifikát – vodičský preukaz. Lebo to nie je len vecou komfortu života, voziť sa v aute, ale je to aj kvalifikácia,“ zdôraznil.
Veková hranica ako kľúčový faktor
Prezidentka Združenia odborných učilíšť, Jana Kandriková, odporúča, aby sa návrh týkal predovšetkým mladých od 15 rokov. V tomto veku je podľa nej šanca, že dôsledky absencie vodičského oprávnenia budú mladým jasnejšie. „Až 90 % mladých v tomto veku túži mať vodičský preukaz, a tu by to už padlo na úrodnú pôdu,“ uviedla pre TV JOJ.
Zároveň však upozornila, že v niektorých prípadoch je práve možnosť šoférovania jediným spôsobom, ako mladý človek prispieva do rodinného rozpočtu.
Zručnosti verzus vzdelanie
Nie všetci však vidia prepojenie medzi vzdelaním a schopnosťou šoférovať. Inštruktor autoškoly Václav Hnát podotýka, že vodičské schopnosti nie sú automaticky naviazané na školské vzdelanie. „Ten 11 až 12-ročný ešte nevie, na čo mu je vodičák. Už skôr tí starší na to prichádzajú, že sa tým môžu aj živiť. A niektorí s nižším vzdelaním sú šikovnejší vodiči ako tí s vyšším, zručnosť za volantom nezávisí od vzdelania,“ vyjadril sa Hnát.
Príklad zo zahraničia
Zaujímavosťou je, že podobné opatrenie už platí v Maďarsku, kde je vodičské oprávnenie viazané na ukončenie povinnej školskej dochádzky. Tento model by mohol slúžiť ako inšpirácia aj pre Slovensko.
Komisár pre deti Jozef Mikloško vníma návrh ako nástroj, ktorý môže pozitívne ovplyvniť aj postoje rodičov. „Deti možno tomu nerozumejú, čo znamená mať vodičák, ale v prvom rade ide o rodičov, tí majú vysvetľovať deťom, prečo je škola dôležitá a posielať ich tam. V zahraničí to prinieslo veľké výsledky, aj u nás by to mohlo pomôcť,“ uviedol.
Reakcia ministerstiev
Z pohľadu Ministerstva školstva SR však nemožno zabúdať na širší kontext. „Rezort školstva sa v rámci svojich kompetencií snaží dosiahnuť, aby sme predchádzali predčasnému ukončeniu školskej dochádzky, nie trestali tých, ktorí ju predčasne ukončia,“ uviedlo ministerstvo.
Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská vyjadrila prekvapenie, že aktuálne na Slovensku môže získať vodičské oprávnenie aj osoba, ktorá neukončila povinnú školskú dochádzku. „O tomto rozprávame, že vôbec je to možné, že niekto môže získať vodičský preukaz, kto nemá ukončenú povinnú školskú dochádzku,“ povedala.
Návrh môže byť realitou do roka
Podľa Jozefa Mikloška je reálne, že by sa návrh mohol stať súčasťou legislatívy do jedného roka. Ak by sa podarilo nastaviť jasné pravidlá, tento krok by mohol priniesť dlhodobé benefity nielen v oblasti vzdelávania, ale aj pri integrácii mladých ľudí do spoločnosti.