Vláda Slovenskej republiky prijala zásadný návrh, ktorý má riešiť aktuálnu krízovú situáciu spojenú s hromadnými výpoveďami lekárov.
Na mimoriadnom zasadnutí kabinet schválil doplnenie zákona o civilnej ochrane obyvateľstva a ďalšie legislatívne úpravy.
Novela má umožniť vyhlásenie mimoriadnej situácie v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, pričom takýto stav môže trvať maximálne 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia o rovnaké obdobie.
Nové pravidlá pre zdravotníkov počas krízovej situácie
Jedným z kľúčových bodov návrhu je povinnosť zdravotníckych pracovníkov poskytovať zdravotnú starostlivosť aj počas mimoriadneho stavu. Tento krok má zabezpečiť kontinuitu zdravotnej starostlivosti a ochrániť občanov pred ohrozením ich zdravia alebo života. Lekárom, ktorí by odmietli nastúpiť do práce a tým prispeli k ohrozeniu pacientov, môže hroziť trestná zodpovednosť vrátane odňatia slobody.
Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška (nominant Hlasu-SD) novela reaguje na aktuálne potreby zdravotníckeho systému a je nevyhnutným opatrením na ochranu základného práva občanov na zdravotnú starostlivosť. „Nemáme k dispozícii iný, rovnako účinný nástroj, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň dosiahol stanovené ciele,“ vysvetlil minister.
Mimoriadne konanie na urýchlenie legislatívneho procesu
Vzhľadom na naliehavosť situácie vláda schválila návrh na skrátené legislatívne konanie. Cieľom je čo najrýchlejšie uviesť zmeny do praxe a predísť zhoršeniu aktuálnej situácie v zdravotníctve. Predkladatelia návrhu argumentujú, že opatrenia sú potrebné na ochranu ústavných práv a prevenciu zásahov do iných základných práv občanov.
Novelizácia zákonov má tiež rozšíriť definíciu mimoriadnej udalosti o kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Tento krok umožní vláde reagovať pružne a efektívne na podobné krízové situácie aj v budúcnosti.
Ohlasy na návrh
Medzi odbornou verejnosťou a politickými predstaviteľmi vyvolal návrh zmiešané reakcie. Niektorí odborníci upozorňujú na potenciálne dopady na základné práva zdravotníkov, zatiaľ čo iní oceňujú snahu vlády chrániť právo občanov na dostupnú zdravotnú starostlivosť. Na sociálnych sieťach rezonovalo aj vyjadrenie novinárky Gabriely Kajtárovej, ktorá upozornila na fakt, že lekárske výpovede počas mimoriadneho stavu nevstúpia do platnosti.
V skratke
- Vláda schválila návrh na vyhlásenie mimoriadneho stavu pri nedostupnosti zdravotnej starostlivosti.
- Novela zákona zavádza povinnosť zdravotníkov poskytovať starostlivosť počas krízovej situácie.
- Mimoriadny stav môže trvať maximálne 60 dní s jedným predĺžením o rovnaké obdobie.
- Cieľom opatrení je ochrana života, zdravia a práva občanov na zdravotnú starostlivosť.
- Návrh vzbudil zmiešané reakcie medzi odborníkmi a verejnosťou.
Ak ich pizatvarajú, kto bude liečiť? Či pacienti budú chodiť do basy? Snáď by pomohli mastné finančné sankcie,xna peniaze sú tie kurvy alergické.