O pár dní zasiahne celé Slovensko saharský prach

zlty prach na aute piesok
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Namiesto tradičnej jarnej atmosféry nás čaká netypický veľkonočný týždeň – na územie Slovenska opäť mieri saharský prach, ktorý bude ovplyvňovať ovzdušie aj zdravie obyvateľov.

Od nedele 13. apríla až do Veľkonočnej nedele 20. apríla môžeme očakávať zvýšené koncentrácie prachových častíc, ktoré sa do strednej Európy dostávajú z afrického kontinentu, informuje o tom iMeteo

Prach z Afriky prekoná tisíce kilometrov

Saharský prach sa do našich končín dostáva vďaka výškovému prúdeniu – silné vetry nad púšťou zdvihnú drobné častice prachu a tie sa vzdušnými prúdmi prenášajú naprieč Stredozemným morom až nad naše územie. Tento prírodný jav nie je pre jarné obdobie nezvyčajný, no aktuálna situácia je výnimočná najmä predpokladanou intenzitou výskytu prachu.

Podľa meteorologických predpovedí by mala najvyššia koncentrácia prachu nastať v stredu 16. apríla, pričom modely hovoria o hodnotách až 1711 mikrogramov na meter štvorcový – čo značne prevyšuje bežné úrovne a predstavuje vážny zásah do kvality ovzdušia.

Dopad na zdravie aj každodenný život

Okrem estetického efektu, ako je oranžovo sfarbená obloha pri západe slnka, má tento fenomén aj praktické a zdravotné dôsledky. Počas zrážok sa prach usádza na povrchoch, čo spôsobí vrstvy jemného piesku na karosériách áut, oknách či terasách.

Zdravotní experti upozorňujú, že najviac rizikovou skupinou sú alergici, astmatici, seniori a malé deti. Odporúčajú obmedziť fyzickú aktivitu na čerstvom vzduchu, najmä v mestských oblastiach, kde sa prach drží dlhšie pre nižšiu cirkuláciu vzduchu.

„Najmä počas dní s najvyššou koncentráciou odporúčame ľuďom s dýchacími problémami zdržiavať sa v interiéri a sledovať aktuálne výstrahy ohľadom kvality ovzdušia,“ varujú odborníci z oblasti verejného zdravia.

Veľká noc pod závojom piesku

Prachová vlna môže zasiahnuť aj tradičné veľkonočné oslavy. Oblievačka či iné vonkajšie aktivity môžu byť kvôli zníženej kvalite vzduchu menej vhodné, najmä pre ľudí s citlivými dýchacími cestami. V niektorých oblastiach Slovenska bude obloha počas sviatkov zakalená a bežne modré nebo nahradia oranžovo-žlté odtiene.

Odborníci nevylučujú, že saharský prach sa u nás udrží aj po 20. apríli. Všetko závisí od vývoja meteorologickej situácie a aktuálneho smeru vetra.

Aj keď je saharský prach bežným atmosférickým javom, jeho dopady na každodenný život netreba podceňovať. Znečistené ovzdušie môže ovplyvniť nielen zdravie, ale aj náladu počas sviatočných dní.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *