Obaľte slivku týmto a nebudete mať žiadne červy na úrode

slivka strom

Hovorí sa, že „prvá slivka je červivá“, ale myslím si, že žiadny záhradník nechce vidieť vo svojom ovocí škodcov. Našťastie existujú účinné spôsoby, ako proti chrobákom bojovať a získať bohatú a zdravú úrodu z vašich ovocných stromov.

Slivky sú mimoriadne vďačné na pestovanie, ale ich plody sú chutným sústom nielen pre milovníkov ovocia, ale aj pre škodcov. Ak chcete ochrániť svoju úrodu pred touto hrozbou, musíte konať hneď.

Tieto larvy sa živia slivkami

Medzi hmyz, ktorý sa obzvlášť rád živí slivkami, patrí obaľovač slivkový. Larvy týchto drobných motýľov žijú okolo kôstky ovocia a ničia ho. Poškodzujú aj listy a oslabujú celý strom.

Nanešťastie, vajíčka tohto škodcu sa ťažko objavujú, a keď sa konečne objavia, je už neskoro na záchranu úrody. Húsenice, ktoré sú dlhé asi 1 cm, urýchľujú dozrievanie plodov, trhajú ich a spôsobujú ich predčasné opadávanie zo stromu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto je posledný termín na sadenie týchto rastlín a byliniek. Nezabudnite na to

Prvé dospelé húsenice sliviek sa môžu objaviť už začiatkom mája, ale vajíčka kladú už skôr, preto sa oplatí konať čo najskôr, aby sme sa počas sezóny tešili z plných košov ovocia.

Takto zachránite svoje slivky

Namiesto míňania peňazí na chemické ošetrenie, ktoré nielenže stojí veľa, ale je aj neekologické, sa oplatí obrátiť na domáce prostriedky proti chrobákom, ktorí napádajú slivky.

Preventívne opatrenia sú jednoduché a lacné – stačí sa zásobiť vlnitým papierom, z ktorého si vyrobíte pásik na kmeň. Ako presne táto metóda funguje?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte denne túto zeleninu. Vyčistí vám čreva a zlepší pokožku

Škodcovia prezimujú na slivkách a hľadajú útočisko v kôre, odkiaľ sa dostávajú do plodov. Ak kmeň obložíme lepenkou, húsenice si za úkryt vyberú vlnitý papier a zachránia plody. Obalené pásy odstránime a nahradíme ich novými.

Čo ešte na obaľovač slivkový?

Namiesto vlnitej lepenky možno na zachytenie lariev použiť aj špeciálne lepiace pásky. Papierové alebo iné obaly umiestnime do výšky asi pol metra alebo o niečo menej a pevne ich pripevníme ku kmeňu pomocou povrázku.

Na ešte účinnejšiu ochranu stromov je dobré pokryť pôdu pod nimi fóliou alebo rúnom, aby sa narušilo kladenie vajíčok hmyzu. Okrem toho možno použiť aj špeciálne postreky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *