Odpudzuje od nás alkohol komáre? Konečne vieme odpoveď

komare 2

Na sociálnych sieťach možno nájsť diametrálne odlišné názory na to, či alkohol komáre skutočne priťahuje alebo odpudzuje. Aký je teda v skutočnosti? Existujú nejaké presvedčivé dôkazy, ktoré by podporovali jednu alebo druhú tézu.

Fľaša alebo pohár nejakého ľahkého destilátu nás v lete často sprevádza počas grilovania alebo iných záhradných/útulných stretnutí. Pomerne veľa ľudí verí, že pitie alebo samotná prítomnosť alkoholu môže spôsobiť, že ich komáre menej priťahujú. Má to nejaké reálne krytie?

Priťahuje k nám alkohol komáre alebo je to naopak?

Žiaľ, rozprávky o tom, že pitie alkoholu vás nejako ochráni pred uštipnutím komárom, môžete naozaj zaradiť medzi rozprávky. Neexistujú žiadne štúdie, štatistiky ani fakty, ktoré by tomu nasvedčovali. Alkohol tiež neobsahuje žiadnu zložku, ktorá by sama o sebe bola voči komárom nejako zvlášť nepriaznivá. A vaša krv po vypití niečoho im bude pravdepodobne chutiť rovnako dobre, alebo len o niečo horšie (pretože bude viac zriedená).

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Hoďte to do záchodu večer a do rána bude ako nový, žiarivo biely

Na druhej strane, pokiaľ ide o to, či alkohol k nám komáre priťahuje, táto otázka je už zložitejšia. Priamo jeho samotná prítomnosť ani jeho konzumácia tento účinok nemá. Vôňa, ktorú vydávajú rôzne druhy alkoholu, je komárom zvyčajne jednoducho ľahostajná. Napriek tomu početné pokusy vedcov naznačujú, že komáre o niečo častejšie útočia na ľudí, ktorí niečo vypili. Je to však najmä preto, že konzumácia alkoholu spôsobuje, že naše telo sa viac potí a mení úroveň vyžarovaného tepla. A to sú už faktory, ktoré komáre rozhodne priťahujú, pretože im umožňujú jasne identifikovať potenciálny zdroj potravy. Pitie alkoholu preto môže zabezpečiť, že vo vašom prostredí bude viac týchto nepríjemných organizmov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte toto do práčky a zapnite na 90 stupňov. Vodný kameň a špina sa vyplavia

Ako odradiť komáre? Vysaďte si v záhrade tieto rastliny

Dobrou ochranou proti komárom je vysadiť rastliny, ktorých vôňu nemajú radi. Problém s nimi tým síce úplne nevymýtíte, ale zvyčajne sa ich počet v okolí citeľne zníži. Medzi takéto rastliny patria napr:

  • mäta pieporná,
  • fenikel,
  • bazalka,
  • medovka,
  • rozmarín,
  • levanduľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *