Pandémia Covid 19 sa oficiálne skončila, oznámila WHO

protective suit gdf0954928 1920

Po viac ako troch rokoch a takmer 7 miliónoch mŕtvych Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že Covid-19 už nie je celosvetovou zdravotníckou hrozbou. Generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus v piatok oficiálne znížil status choroby a zároveň zdôraznil, že naďalej predstavuje „globálnu zdravotnú hrozbu“.

WHO spresnila, že hoci sa „núdzová fáza“ skončila, na vírus stále každý týždeň zomierajú tisíce ľudí. Rozhodnutie o znížení stupňa výstrahy bolo prijaté po štvrtkovom stretnutí odborníkov. WHO prvýkrát označila Covid-19 za pandémiu v marci 2020, keď sa vírus rozšíril na všetky kontinenty okrem Antarktídy.

Hoci si choroba v tom čase vyžiadala len niekoľko stoviek obetí, vyhlásenie pandémie viedlo k bezprecedentným výlukám a obmedzeniam pohybu a obchodu, čo spôsobilo hospodárske kontrakcie, ktoré sú stále citeľné. Odvtedy bolo na celom svete zaznamenaných približne 764 miliónov prípadov, pričom 5 miliárd ľudí údajne dostalo aspoň jednu dávku vakcíny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Zatiaľ čo väčšina krajín upustila od pandemických kontrolných opatrení, v USA stále platí stav ohrozenia verejného zdravia, ktorý má vypršať až budúci týždeň. Podľa štatistík WHO zomrelo v USA na Covid-19 viac ako 1,1 milióna ľudí, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej krajine.

WHO v roku 2021 vyhlásila, že vírus sa dostal na ľudí zo zvierat, aby v nasledujúcom roku zmenila kurz a uznala, že chýbajú „kľúčové údaje“ o tom, či sa namiesto toho mohol objaviť v laboratóriu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Začiatkom tohto týždňa organizácia oznámila, že vedúci medzinárodnej misie vyslanej do Číny na vyšetrenie pôvodu pandémie bol odvolaný pre sexuálne zneužitie. Peter Ben Embarek vyhlásil, že na jeho tím bol vyvíjaný politický nátlak, a to aj z prostredia mimo Číny.

WHO, frustrovaná nedostatkom koordinovanej globálnej reakcie na vyhlásenie mimoriadnej situácie, poverila svojich 194 členských štátov vypracovaním návrhu globálnej zmluvy na riešenie budúcich pandémií. Hoci cieľom dohody je údajne chrániť obyvateľstvo pred globálnymi zdravotnými hrozbami, kritici varovali, že by mohla potlačiť národnú suverenitu a práva jednotlivcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *