Po celom Taliansku sú zemetrasenia. Zaznamenali ich tam až šesť

taliansko zemetrasenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Taliansko je v posledných týždňoch svedkom neobvyklej seizmickej aktivity. V strednej a južnej časti krajiny sa zem trasie čoraz častejšie, pričom otrasy dosahujú značnú intenzitu. Obyvatelia viacerých regiónov hlásia narastajúce obavy, niektoré oblasti museli dokonca pristúpiť k evakuáciám, píše iMeteo

Čo je príčinou tejto seizmickej nestability a treba sa obávať ďalších otrasov? Na túto otázku odpovedá taliansky seizmológ Gianluca Valensise.

Nezvyčajne vysoký počet zemetrasení v Taliansku

Za posledných šesť týždňov bolo v Taliansku zaznamenaných niekoľko silnejších zemetrasení. Najviac postihnuté boli oblasti Gargano, Neapol, Potenza, Catanzaro, Reggio Calabria a Trapani. Otrasy v týchto regiónoch dosahovali magnitúdu od 3,4 (Catanzaro) až po 4,8 (Gargano), avšak vzhľadom na ich hĺbku a polohu v husto obývaných oblastiach vyvolali silnejšiu seizmickú odozvu – niektoré otrasy sa podobali zemetraseniam s magnitúdou 5.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Obľúbená destinácia Slovákov zavádza prísne pravidlá. Už sa bez trička nebudete prechádzať

Mimoriadna situácia nastala napríklad v Catanzare, kde bolo za posledný mesiac zaznamenaných viac ako 200 otrasov. Tento seizmický roj spôsobil takú paniku, že úrady museli dočasne zatvoriť školy a verejné budovy.

Sú tieto zemetrasenia vzájomne prepojené?

Zvyšujúca sa frekvencia otrasov vyvoláva otázky, či nejde o súvislú seizmickú reťazovú reakciu, ktorá môže viesť k ešte silnejším zemetraseniam. Odborníci však takéto obavy vyvracajú.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Toto je mierový plán pre Ukrajinu. Má 16 bodov a ukázali ho Putinovi

Taliansky seizmológ Gianluca Valensise vysvetľuje:
„Všetky tieto zemetrasenia sú nezávislé. V južnom Taliansku sme dlhé mesiace zaznamenali pokojné obdobie bez väčších otrasov, čo bolo samo osebe neobvyklé. Aktuálna seizmická aktivita nie je ničím výnimočná – v týchto oblastiach sú podobné zemetrasenia bežné a nedochádza medzi nimi k vzájomnému ovplyvňovaniu.“

Zemetrasenia pod supervulkánom Flegrejské polia, ktorý sa nachádza pri Neapole, majú podľa odborníkov dokonca vulkanický pôvod. To znamená, že sú spôsobené pohybmi magmy a nemajú priamu súvislosť s tektonickými otrasmi v Kalábrii či na Sicílii.

Taliansko je seizmicky aktívna krajina

Seizmická aktivita v Taliansku nie je ničím výnimočná – krajina sa nachádza v tektonicky nestabilnom regióne, kde sa stretáva africká a euroázijská litosférická platňa. Tento pohyb spôsobuje časté zemetrasenia, pričom niektoré z nich môžu byť ničivé, ako to bolo v minulosti v prípade L’Aquily (2009) či Amatrice (2016).

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vo fľaši našli list starý 200 rokov. Boli šokovaní, keď zistili, kto bol jeho autorom

Aj keď sú súčasné otrasy nepríjemné a môžu spôsobiť škody na infraštruktúre, odborníci zdôrazňujú, že ide o prirodzený proces. Panika podľa nich nie je na mieste, no obyvatelia by mali byť pripravení a dodržiavať bezpečnostné pokyny v prípade silnejších zemetrasení.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *