Položte toto do záhrady a slimáky sa tam už neukážu

slimak

Hoci sú slimáky pomalé, môžu v záhrade napáchať veľa škody. Ohlodávajú nielen listy rastlín, ale aj dozrievajúce ovocie a zeleninu. Ako spoľahlivo zistiť ich prítomnosť a hlavne, ako sa ich nadobro zbaviť?

Máte v záhrade slimáky?

Zistiť prítomnosť slimákov v záhrade zvyčajne nie je problém, ale tí, ktorí si nie sú istí, by sa mali pozorne pozrieť pod listy, kamene, najmä po daždi, alebo pozorovať slizkú stopu, ktorú po sebe nezvaní hostia radi zanechávajú. Hoci sú slimáky v konečnom dôsledku pre ekosystém prospešné, rozkladajú rastliny a poskytujú potravu iným živočíchom, v záhrade ich jednoducho nechceme.

Zbierajte ich

Nie je to úplne chutná pochúťka, ale tí, ktorí sa boja, by sa nemali púšťať do lovu slimákov. Vždy, keď narazíte na slimáka, zdvihnite ho (pre slabšie povahy v rukaviciach) a hoďte ho do vedra s mydlovou vodou. Na slimáky sa vyberte skoro ráno alebo po zotmení.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Nastavte pascu

Takzvaná pivná pasca je veľmi účinná. Nízku nádobu (plechovku, formu na koláč) naplňte pivom. Slimáky do nej vlezú a utopia sa. Namiesto piva môžete použiť aj zmes cukru, vody a kvasníc. Alebo im môžete jednoducho urobiť pekné zákutie (obrátenú šupku z grapefruitu, melón, útočisko z mierne vyvýšených dosiek). Slimáky tam budú radi liezť a vy ich budete chytať.

Uistite sa, že sa im vaše miesto nepáči.

Slimáky milujú vlhkosť, tieň a mulč. Ak im svoju záhradu urobíte menej pohostinnou, pôjdu inam. Starajte sa teda o svoju záhradu, čistite odumreté lístie a zvyšky rastlín, a to aj na jeseň. Vtedy slimáky kladú vajíčka. Nepreháňajte to s mulčovacou kôrou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Skúsený záhradkár prezradil, ako využiť starý chlieb v záhrade. Je to zázrak

Pestujte rastliny, ktoré nemajú radi

Slimáky nemajú radi ani vôňu levandule, rozmarínu a šalvie. Vyhýbajú sa aj rastlinám s chlpatými, pichľavými alebo kožovitými listami.

Vyskúšajte medenú pásku

Najmä vo vyvýšených záhonoch sa oplatí použiť medenú pásku pozdĺž okrajov. Keď sa jej slimák dotkne, v jeho tele sa vyvolá pocit podobný elektrickému šoku. A to sa mu nepáči.

Môžete tiež skúsiť posypať časti záhrady sušenou diatomitovou zeminou a niektorí ľudia používajú rozdrvené vaječné škrupiny. Slimáky nebudú nadšené, ak namiesto bežného zavlažovania hadicou použijete podzemný zavlažovací systém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *