Posypte v marci trávník týmto. Zmizne mach a suché miesta

travnik
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Snívate o krásnom, zelenom trávniku bez machu alebo nevzhľadných, dutých a suchých plôch? Postarajte sa oň teraz. Marec je ideálny mesiac na prípravu trávnika na nadchádzajúcu sezónu.

Počas tohto mesiaca posilnite pôdu. Urobíte to v dvoch jednoduchých krokoch. Nezabudnite tiež pravidelne hnojiť a váš trávnik bude vyzerať fenomenálne. Ako udržiavať trávnik po zime? Kedy a čím by ste ho mali hnojiť?

Trávnik potrebuje po zime špeciálnu starostlivosť

Po zime, keď sa dni predlžujú a vonku je teplejšie, sa oplatí venovať pozornosť trávniku pred domom alebo na pozemku. Starostlivosť o trávnik je jednoduchá, ale aj on si vyžaduje základnú údržbu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najlepšie prírodné hnojivo pre sadenice paradajok a paprík: Pripravíte si ho zadarmo!

Na začiatku jari je nevyhnutné vertikutovať. Ide o jednoduchý postup, ktorým sa z trávnika odstráni mach a plsť, ktoré sú zlými vodičmi vody a vzduchu. Vertikutáciu môžete vykonať pomocou špeciálneho zariadenia alebo hrablí.

Po vykonaní vertikutácie je čas na spevnenie pôdy pred výsevom novej trávy. Reakcia pôdy ovplyvňuje stav trávnika. Ak je príliš kyslá, nemôžete počítať s krásnou, zelenou záhradou.

Ako posilníte svoj trávnik? Posledná výzva na kľúčové opatrenie

Trávnik by ste mali vápniť v októbri a novembri. Ak ste tak ešte neurobili, určite to urobte v marci, keď je vonku pomerne chladno a vlhko. Na vápnenie si vyberte slnečný a suchý deň. Po príprave trávnika na vápnenie naň rovnomerne rozotrite kriedu s hnojivom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Hneď ráno by ste mali vypiť pohár vody nalačno. Vaše telo sa vám poďakuje

Záhradníci odporúčajú používať kriedu v granulovanej forme, pretože sa nemusí miešať s pôdou, čo je v prípade trávnika veľmi dôležité. Jednoducho ju rozotrite na povrch. Dôležité je, že po vápnení je možné trávu vysievať a hnojiť až po 3 – 4 týždňoch.

Vápnenie je kľúčovou formou starostlivosti o trávnik. Zabraňuje tomu, aby sa v lete na trávniku objavili suché miesta a mach, ktoré v záhrade spôsobujú veľké škody.

Nezabúdajte na správne hnojenie a zavlažovanie

Trávnik hnojte trikrát ročne. Prvé hnojenie môžete vykonať 3-4 týždne po vápnení. Ďalšie hnojenie je v máji/júni. Posledné hnojenie sa vykonáva na jeseň, najlepšie v auguste až septembri.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Na Slovensko mieria búrky a saharský prach

Jarné a letné hnojivá by mali obsahovať dusík, ktorý podporuje rast trávy a dodáva jej krásnu zelenú farbu. Mali by obsahovať aj draslík a fosfor na posilnenie koreňového systému a odolnosti voči chorobám. Na jeseň sa vyhnite dusíkatým hnojivám.

Trávnik nikdy nezalievajte v lete na poludnie alebo keď je vonku horúco. Robte to hneď ráno alebo neskoro večer. V opačnom prípade slnečné lúče spália čepele a na trávniku sa objavia nevzhľadné škvrny.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *