Pozor Slováci! Nechoďte vôbec do lesa, hrozí vám vysoké nebezpečenstvo. Česi už vydali varovanie

kliest
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Riziko napadnutia kliešťom v Českej republike naďalej trvá, a preto Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pondelok výstrahu najvyššieho stupňa. Táto informácia vyvoláva obavy medzi obyvateľmi, keďže kliešte môžu prenášať nebezpečné ochorenia. Odborníci zároveň odporúčajú opatrnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení.

Meteorológovia upozorňujú na sociálnej sieti Twitter, aby ľudia nevstupovali voľne do listnatých a zmiešaných lesov, a pohybujú sa len po spevnených cestách. Taktiež zdôrazňujú dôležitosť používania repelentov a pravidelnú kontrolu tela ráno aj večer. Odporúčajú tiež sledovať ďalší vývoj situácie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vracia sa teplo! Počasia na Veľkú noc bude veľmi prijemne

Podľa ČHMÚ je začiatok kliešťovej sezóny úzko spojený s počasím. Krátke a mierny zimy vedú k skorej aktivite kliešťov. Meteorológovia vysvetľujú, že najväčší výskyt kliešťov pozorujeme od marca do júna, s vrcholom v máji, a druhý vrchol nastáva na jeseň a pretrváva do príchodu prvých mrazov.

Index aktivity kliešťov je momentálne na piatom stupni rizika, čo je najvyššia hodnota. Táto hodnota indikuje podiel kliešťov na konkrétnom mieste, ktoré sú pripravené napadnúť hostiteľa. Vyššia aktivita kliešťov zvyšuje riziko prenosu ochorení, ako je kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Medzi dlhodobé následky patria bolesti hlavy, únava, poruchy pamäti a dokonca ochrnutie. V extrémnych prípadoch môže ochorenie skončiť smrťou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Sú lacné a čistia črevá. V obchode si ich nikto nevšíma

Lymská borelióza sa zo začiatku prejavuje charakteristickými kožnými zmenami, keď okolie miesta vpichu sčervená a šíri sa okolo neho. Neskôr sa môže objaviť horúčka, únava a bolesti svalov a kĺbov. Ochorenie môže postihnúť aj centrálny nervový systém, prejaviť sa kožnými zmenami alebo zápalom kĺbov a očnej rohovky.

Vzhľadom na vysokú aktivitu kliešťov je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. Odporúča sa používať repelenty na odstraňovanie kliešťov a pravidelne kontrolovať telo po pobytu v prírode. Ak sa objavia príznaky infekcie po kliešťovom uštipnutí, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *