Prečo by ste nemali tankovať príliš málo paliva do auta, ale ani nie úplne plnú nádrž. Povieme vám to

sippakorn yamkasikorn 0aJOTBQfEFE unsplash
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Odborníci už roky upozorňujú a vysvetľujú, prečo by ste nemali tankovať plnú nádrž auta. Aké sú riziká pre vašu nádrž a čo zlé sa môže stať, ak to robíte pravidelne? Odstránime všetky pochybnosti týkajúce sa tejto témy.

Mali by ste tankovať viac alebo menej? Naplniť alebo nechať v nádrži trochu viac miesta? A prečo nenatankovať o niečo viac, ak je v nádrži ešte miesto? Nuž, to by mohlo byť na škodu. Veľa ľudí si kladie tieto otázky a nevie, ktorá možnosť je najlepšia. Poďme to zmeniť!

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Počasie na Slovensku čaká šok: Po búrkach prichádzajú mrazy a ochladenie

Prečo netankovať nádrž do plna?

Všetci odborníci sa zhodujú, že tankovanie by sa malo zastaviť po prvom, výraznom „odraze“ pištole. Najhoršie, čo môžete urobiť, je naplniť „pod zátku“, t. j. toľko, koľko sa vám zmestí. To má, žiaľ, veľmi negatívny vplyv na palivový systém a ďalšie súvisiace komponenty. Sťažuje to správne odvzdušnenie nádrže a často to vedie aj k poškodeniu uhlíkového filtra (ktorý je zodpovedný za pohlcovanie pár z paliva).

V prípade preplnenej nádrže tiež dochádza k reakcii hneď po naštartovaní vozidla, v dôsledku čoho sa v nádrži vytvára príliš veľký podtlak (v skratke). To následne môže viesť (a často aj vedie, ak sa situácia opakuje s veľkou pravidelnosťou) k trvalému poškodeniu nádrže. Výsledkom toho všetkého je, že plnením „pod zátku“ si len koledujete o drahú návštevu mechanika. Tomuto sa môžete úplne vyhnúť, ak trochu zmeníte svoje zvyky.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Veľa ľudí nevie, na čo naozaj slúži šuflík pod šporákom

V nádrži by tiež nemalo byť… príliš málo paliva (ak máte staršie auto).

Je tu ešte jedna vec, ktorá stojí za zmienku. Pri starších autách môže byť problémom aj to, ak je v nádrži dlhší čas veľmi málo paliva. Mnohí ľudia majú náhradné vozidlo, ktoré používajú len zriedka. V nádrži totiž neustále kondenzuje malé množstvo vody (pretože je v nej vzduch). To následne spôsobuje koróziu benzínu vo vnútri. Ak je ho veľa, tento jav nemá veľký význam. Ak je jej však málo a tento silne skorodovaný benzín sa dostane do palivového systému, môže ho poškodiť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Odplašte holuby z vašej záhrady či balkóna. Stačí tam umiestniť toto

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *