Presne takto dochádza k implozii. Zábery ukazujú, ako mohla vyzerať katastrofa na Titane

titan

Až donedávna len málo ľudí počulo pojem „implozia“. Všetko sa zmenilo po katastrofe lode Titan v severnom Atlantiku. Po tejto tragédii sa slovo „implózia“ začalo používať vo všetkých prípadoch. Vysvetľujeme, čo je to za jav.

Loď Titan s päťčlennou posádkou, ktorá smerovala k vraku Titanicu, zmizla 18. júna z radarov a niekoľko nasledujúcich dní sa po nej pátralo. Dňa 22. júna spoločnosť OceanGate, ktorej plavidlo patrilo, oznámila, že pozostatky lode sa našli v hĺbke približne 4 km (vylovené boli až tento týždeň). Ako bolo oznámené verejnosti, príčinou nešťastia bola implózia. Tento termín sa odvtedy objavuje v médiách každý deň. Čo to vlastne znamená?

Čo znamená pojem „implózia“?

Implózia je fyzikálny jav, ktorý je opakom výbuchu. Všetko sa deje veľmi rýchlo. Pod tlakom v uzavretom priestore (napr. v nádobe) sa hmota a energia zrútia do jeho vnútra. V dôsledku toho sa objekt rozdrví. Pri implózii pod vodou prebiehajú dve fázy. V prvej je objekt rozdrvený a v druhej je objekt zaplavený vodou a štruktúra praskne. Na internete možno nájsť množstvo záznamov, ktoré ukazujú, ako vyzerá jav implózie v praxi. Jeden z nich ukazuje, ako sa železničná cisterna v priebehu niekoľkých sekúnd rozdrví ako hliníková plechovka od nápoja.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Kedy dochádza k implózii?

Fenomén implózie sa často vyskytuje pri rôznych typoch uzavretých kontajnerov. Môže k nemu dôjsť v niekoľkých špecifických situáciách.

K tomuto náhlemu javu môže dôjsť, keď sa nádoba najprv naplní teplou kvapalinou a hneď potom (bez ochladenia a odvzdušnenia) studenou kvapalinou.
Rovnaká reakcia môže nastať aj pri náhlom odstránení vzduchu z preplnenej nádrže.
V prípade železničných cisterien môže dôjsť k implozii v dôsledku nedostatočného vetrania. Ide o situáciu, keď je vetrací otvor upchatý alebo uzavretý.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Takto vyzerá vrak lode Titan

Dňa 28. júna boli pozostatky lode Titan vyzdvihnuté a vyzdvihnuté na breh v Newfoundlande. Bolo tiež oznámené, že z vody boli vylovené ľudské pozostatky. Očakáva sa, že to všetko umožní vyšetrovateľom určiť, ako k tragédii došlo. V médiách už kolovali fotografie a videá, na ktorých sú vidieť pozostatky lode patriacej spoločnosti OceanGate. Jeden zo záberov bol zhotovený v prístave, keď vrak lode prenášali na pevninu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *