Presne takto dochádza k implozii. Zábery ukazujú, ako mohla vyzerať katastrofa na Titane

titan explozia
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Až donedávna len málo ľudí počulo pojem „implozia“. Všetko sa zmenilo po katastrofe lode Titan v severnom Atlantiku. Po tejto tragédii sa slovo „implózia“ začalo používať vo všetkých prípadoch. Vysvetľujeme, čo je to za jav.

Loď Titan s päťčlennou posádkou, ktorá smerovala k vraku Titanicu, zmizla 18. júna z radarov a niekoľko nasledujúcich dní sa po nej pátralo. Dňa 22. júna spoločnosť OceanGate, ktorej plavidlo patrilo, oznámila, že pozostatky lode sa našli v hĺbke približne 4 km (vylovené boli až tento týždeň). Ako bolo oznámené verejnosti, príčinou nešťastia bola implózia. Tento termín sa odvtedy objavuje v médiách každý deň. Čo to vlastne znamená?

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rusko do rána masívne zaútočilo na hlavné mesto Ukrajiny

Čo znamená pojem „implózia“?

Implózia je fyzikálny jav, ktorý je opakom výbuchu. Všetko sa deje veľmi rýchlo. Pod tlakom v uzavretom priestore (napr. v nádobe) sa hmota a energia zrútia do jeho vnútra. V dôsledku toho sa objekt rozdrví. Pri implózii pod vodou prebiehajú dve fázy. V prvej je objekt rozdrvený a v druhej je objekt zaplavený vodou a štruktúra praskne. Na internete možno nájsť množstvo záznamov, ktoré ukazujú, ako vyzerá jav implózie v praxi. Jeden z nich ukazuje, ako sa železničná cisterna v priebehu niekoľkých sekúnd rozdrví ako hliníková plechovka od nápoja.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Blízko slovenských hraníc bolo zemetrasenie. Dosiahlo silu 3,2

Kedy dochádza k implózii?

Fenomén implózie sa často vyskytuje pri rôznych typoch uzavretých kontajnerov. Môže k nemu dôjsť v niekoľkých špecifických situáciách.

K tomuto náhlemu javu môže dôjsť, keď sa nádoba najprv naplní teplou kvapalinou a hneď potom (bez ochladenia a odvzdušnenia) studenou kvapalinou.
Rovnaká reakcia môže nastať aj pri náhlom odstránení vzduchu z preplnenej nádrže.
V prípade železničných cisterien môže dôjsť k implozii v dôsledku nedostatočného vetrania. Ide o situáciu, keď je vetrací otvor upchatý alebo uzavretý.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vegánske burgre neuspeli. Ľudia chcú skutočné mäso. Zatvárajú všetky pobočky v Anglicku

Takto vyzerá vrak lode Titan

Dňa 28. júna boli pozostatky lode Titan vyzdvihnuté a vyzdvihnuté na breh v Newfoundlande. Bolo tiež oznámené, že z vody boli vylovené ľudské pozostatky. Očakáva sa, že to všetko umožní vyšetrovateľom určiť, ako k tragédii došlo. V médiách už kolovali fotografie a videá, na ktorých sú vidieť pozostatky lode patriacej spoločnosti OceanGate. Jeden zo záberov bol zhotovený v prístave, keď vrak lode prenášali na pevninu:


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *