Príde vo februári ešte poriadna zima a sneženie?

sneh zima pocasie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nad Arktídou dochádza k významným atmosférickým zmenám. Stratosférické oteplenie spôsobuje oslabenie a postupný rozpad polárneho víru, čo môže ovplyvniť zimné počasie v Európe. Hoci sa pôvodne predpokladalo, že chladné vzduchové masy preniknú hlbšie na kontinent, aktuálne prognózy naznačujú iný scenár.

Čo je polárny vír a prečo je dôležitý?

Polárny vír, známy aj ako cirkumpolárny vír, je obrovský atmosférický útvar nad severným pólom. Funguje ako gigantický cyklón, ktorý zasahuje až do stredných zemepisných šírok. Tento vír stabilizuje cirkuláciu vzduchu v atmosfére a reguluje teplotné podmienky v zimnom období.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vo veku 90 rokov zomrel herec Štefan Kvietik

Keď dochádza k jeho narušeniu v dôsledku náhleho stratosférického oteplenia, môžu sa jeho časti oddeliť a preniknúť južnejšie. Tento jav je pomerne bežný a vyskytuje sa v priemere raz ročne. V minulosti bol spojený s výraznými ochladeniami a snežením v Európe.

Stratosférické oteplenie: Náhly vzostup teplôt v stratosfére

V stratosfére, kde teploty bežne klesajú pod -50 °C, môže počas stratosférického oteplenia dôjsť k prudkému nárastu teplôt až k nule a viac. Tento teplotný skok destabilizuje polárny vír, ktorý sa môže rozdeliť alebo úplne zaniknúť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rastliny, ktoré odpudzujú zo záhrady krtkov a hraboše

Keď sa tento proces odohrá výrazne, môže dôjsť k presunu chladného arktického vzduchu do miernych zemepisných šírok. Práve preto meteorológovia s napätím sledujú vývoj v stratosfére, pretože tieto zmeny môžu mať významný vplyv na zimné počasie v Európe a Severnej Amerike.

Február bez zimného vpádu: Čo hovoria aktuálne modely pre Slovensko?

Prvé predpovede naznačovali, že oslabenie polárneho víru by mohlo viesť k výraznému ochladeniu aj v našich končinách. Avšak nové modelové výpočty ukazujú, že tento proces nebude taký dramatický, ako sa pôvodne očakávalo.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V sobotu nás opustí slnečné počasie a na Slovensku začne pršať. Niekde môže aj nasnežiť

Hoci existuje možnosť krátkodobých vpádov chladného vzduchu, stabilná tlaková výš nad Európou bráni prenikaniu arktických más do vnútrozemia. Výsledkom je, že vo februári neočakávame výrazné sneženie ani extrémne nízke teploty.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *