Tisíce severokórejských vojakov sa už čoskoro zapoja do vojny na Ukrajine, podľa najnovších informácií by k tomu malo dôjsť začiatkom novembra. Toto spojenectvo medzi Ruskom a Severnou Kóreou však odhaľuje aj vážne finančné problémy, ktorým čelí ruská vláda. Odborníci upozorňujú, že ruská ekonomika je v ohrození a zahraničná vojenská pomoc môže byť jedným z prejavov jej postupného úpadku.
Podľa Kyryla Budanova, šéfa ukrajinskej obranné rozviedky, aktuálne vo východnom Rusku trénuje 11 tisíc severokórejských vojakov. Tieto jednotky sa pripravujú na zapojenie do bojov na ukrajinskom fronte, avšak ekonómovia varujú, že takáto záťaž bude pre ruský rozpočet čoskoro neudržateľná. Podľa odhadov môže dôjsť ku kolapsu ruskej ekonomiky už v priebehu nasledujúceho roka. Britský portál Daily Express uvádza, že finančné problémy Ruska budú mať vážne dôsledky aj na jeho vojenské operácie.
Klesajúca ekonomika a spoločenské napätie
Alexander J. Motyl, profesor politológie na Rutgersovej univerzite, pre portál The Hill uviedol, že klesajúca ruská ekonomika vytvára rastúcu sociálnu nespokojnosť a spôsobuje postupné vysychanie štátnej pokladnice. „Putinovi postupne dochádzajú prostriedky na udržiavanie svojej vojenskej mašinérie,“ vysvetľuje Motyl. Ak sa ruská ekonomika zrúti, Putinova armáda môže podľa neho nasledovať. „Aj keby ruská armáda len spomalila, Ukrajinci by znovu prevzali iniciatívu, čo by malo pre Putina zničujúce následky,“ dodáva Motyl.
Tento ekonomický úpadok je podľa odborníkov dôvodom, prečo sa Kremeľ čoraz viac spolieha na vojenskú pomoc zo zahraničia, predovšetkým zo Severnej Kórey. Juhokórejská rozviedka potvrdzuje, že Pchjongjang nielenže poskytol Rusku tisíce vojakov, ale aj milióny kusov vojenského materiálu, vrátane delostreleckých a raketových nábojov.
Riziká pre medzinárodnú bezpečnosť
Zvyšujúce sa vojenské spojenectvo medzi Ruskom a Severnou Kóreou znepokojuje aj juhokórejských predstaviteľov. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol vyjadril obavy, že takéto prepojenie predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu nielen pre Kórejský polostrov, ale aj pre globálnu bezpečnosť. „Fakt, že Severokórejci teraz priamo posielajú vojakov do bojov, je alarmujúcim signálom pre celý svet,“ uviedol prezident po stretnutí s najvyššími vojenskými a spravodajskými predstaviteľmi svojej krajiny.
V skratke
Rusko čelí vážnym finančným problémom, čo ho núti spoliehať sa na vojenskú pomoc od Severnej Kórey. Už začiatkom novembra by malo do vojny na Ukrajine vstúpiť až 11 tisíc severokórejských vojakov. Tento krok je prejavom klesajúcej ekonomickej stability Ruska, ktorá môže viesť k zhoršeniu jeho vojenských schopností. Medzinárodné spoločenstvo vníma spojenectvo medzi Ruskom a Severnou Kóreou ako rastúcu bezpečnostnú hrozbu.