Ríbezle prihnojujte špeciálnym hnojivom už vo februári. Získate rekordnú úrodu

ribezle
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ríbezle nie sú len chutné ovocie, ale aj skutočný zdroj vitamínov a minerálov. Ak chcete dosiahnuť bohatú úrodu, kľúčom k úspechu je správne hnojenie. Správna starostlivosť ovplyvňuje zdravie rastlín, ich odolnosť a kvalitu plodov. Pozrite sa, kedy a ako hnojiť ríbezle, aby ste získali čo najlepšie výsledky.

Kedy začať s hnojením ríbezlí?

Zdravie a kondícia ríbezľových kríkov závisia najmä od prísunu potrebných živín. Prvé hnojenie by sa malo vykonať už skoro na jar, ešte predtým, než rastliny začnú intenzívne rásť. V tomto období sa teplota pôdy postupne zvyšuje, čo stimuluje korene k čerpaniu vody a minerálov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako obnoviť trávnik po zime: Najlepší čas a postup pri dosievaní trávy na jar

Na začiatku vegetačného obdobia sú ideálne viaczložkové hnojivá bohaté na dusík, ktorý podporuje rast mladých výhonkov a listov. Dôležité je aj doplnenie fosforu a draslíka – tieto prvky zlepšujú kvitnutie a tvorbu plodov.

Hnojenie pred vegetačným obdobím, ešte predtým, ako kríky vytvoria prvé kvetné puky, zabezpečí bohatú úrodu a zvýši odolnosť rastlín voči chorobám a nepriaznivým podmienkam.

Ako sa starať o ríbezle po zbere?

Po skončení plodovej sezóny je dôležité nezabudnúť na starostlivosť o kríky. Jesenné hnojenie pomáha rastlinám uchovať živiny na ďalší rok a zvyšuje ich odolnosť voči mrazom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Jednoduchý trik s mincou v mrazničke môže ochrániť vaše zdravie aj potraviny

Najlepšou voľbou v tomto období sú organické hnojivá, ako kompost či maštaľný hnoj. Tieto prírodné látky dodávajú rastlinám potrebné živiny a zároveň zlepšujú štruktúru pôdy. Na rozdiel od minerálnych hnojív neobsahujú chemické prísady, vďaka čomu sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Domáce hnojivo na ríbezle – prírodná receptúra

Ak preferujete ekologické pestovanie, vyskúšajte domáce hnojivo. Jeho príprava je jednoduchá a vyžaduje iba dve základné suroviny: prekompostovaný maštaľný hnoj a drevný popol.

  • Maštaľný hnoj je výborným zdrojom dusíka, ktorý podporuje rast nových výhonkov. Obsahuje aj minerály, ktoré v bežných minerálnych hnojivách často chýbajú – napríklad vápnik, horčík, bór a železo.
  • Drevný popol poskytuje fosfor, draslík a vápnik, ktoré posilňujú koreňový systém, zlepšujú kondíciu rastlín a zvyšujú ich odolnosť voči chorobám. Okrem toho priaznivo ovplyvňuje plodnosť a kvalitu ovocia.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Česko zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom. Boja sa nebezpečnej choroby

Ako pripraviť prírodné hnojivo?

  1. Zmiešajte prekompostovaný maštaľný hnoj a drevný popol v pomere 1:1.
  2. Pridajte 10 litrov teplej vody a dôkladne premiešajte.
  3. Nechajte zmes odstáť 2-3 hodiny.
  4. Hotovým hnojivom zalejte ríbezle už vo februári – 2-3 litre pod každý krík.

Aby sa živiny lepšie vstrebali, odporúča sa prekypriť pôdu okolo kríkov a prikryť ju mulčom, ktorý pomôže udržať vlhkosť.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *