Robíte to, keď držíte telefón? Mohli by ste mať vážny problém

mobil 1

Život bez mobilného telefónu by bol veľmi ťažký a mnohí by sa cítili ako bez ruky. Nie je to prekvapujúce, keďže všetky informácie a údaje, ktoré potrebujeme, máme v smartfóne. Veľmi často sa nám stáva, že na obrazovku telefónu hľadíme v čase, keď by sme ho mali odložiť. Je naše správanie nebezpečné?

Často je možné vidieť ľudí, ktorí sa stretávajú, ale nerozprávajú sa, len sedia oproti sebe a pozerajú do svojich telefónov. Tento jav má svoje pomenovanie, a to phubbing. Pre starších ľudí je to prejav neúcty k druhej osobe a odborníci zdôrazňujú škodlivosť tohto postupu.

Fenomén phubbingu naberá na intenzite už niekoľko rokov a vedci sa do neho vo svojich výskumoch čoraz viac opierajú. Termín je odvodený od anglických slov phone a snubbing – neúctivý, čo dobre odráža správanie ľudí používajúcich telefón v spoločnosti. Výskumníci rozlišujú medzi phubberom, osobou používajúcou telefón, a phubee, obeťou tejto módnej praktiky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Bez mince či žetónu otvoríte za sekundu nákupný vozík týmto trikom

Príčina tohto správania pramení z nevedomej závislosti od smartfónu a vlastne aj od sociálnych médií. Doktor Ryan Sultán, ktorý je psychiatrom, vidí vinníka v dopamíne, neurotransmitery. Podľa lekára dáva nášmu telu pocit odmeny a potešenia a najčastejšie sa objavuje, keď používame telefón. Je potom veľmi ľahké stať sa rýchlo závislým od pocitu, ktorý smartfón poskytuje.

Phubbing bol v nemalej miere ovplyvnený rokom 2020, izoláciou počas pandémie, keď sme sa spoliehali výlučne na elektronické zariadenia. Výskum tohto fenoménu sa však objavil oveľa skôr. Už v roku 2012 sa vo vedeckej literatúre objavil termín phubbing, ktorý bol ovplyvnený sociálnym správaním s telefónom v ruke počas stretnutí.

Má na nás telefón zlý vplyv?

Podľa lekárov a výskumníkov áno, pretože nedokážeme komunikovať v reálnom svete. Z tohto dôvodu nevytvárame trvalé medziľudské vzťahy a ani sa nesnažíme budovať väzby s inými ľuďmi. Veľmi často prostredníctvom telefónu alebo vlastne jeho používaním počas stretnutí strácame radosť z prítomnosti druhého človeka, čo nás môže dohnať k chorobám, ako je napríklad depresia. Zistenia tiež nenechávajú nikoho na pochybách, že telefonovanie zintenzívňuje pocity žiarlivosti medzi ľuďmi. V dôsledku toho silne pociťujeme osamelosť a stres, ktoré znižujú kvalitu nášho života.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Každá práčka má tlačítko, ktoré ušetrí pri praní kopu peňazí za elektrinu

Keď sa ocitnete v situácii, keď je druhá strana fixovaná na displej telefónu, neváhajte na to upozorniť. Môže potom dôjsť k ostrej výmene slov, ale náš partner si telefón odloží do vrecka. Máte právo na to, aby vám druhá strana venovala plnú pozornosť, keď súhlasila so stretnutím.

Na druhej strane, ak cítite, že máte problém s používaním telefónu v spoločnosti, ihneď konajte. Najlepšie je zaviesť konkrétny čas odpočinku od zariadenia a tiež je dobré vypnúť zvonenia a oznámenia a dokonca aj vibrácie počas plánovaného stretnutia. Potom vás telefón určite nebude rozptyľovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *