Ruské ministerstvo obrany vypracovalo dokument, ktorý predpovedá vojensko-politický vývoj vo svete až do roku 2045.
Súčasťou tohto plánu je návrh na rozdelenie Ukrajiny na tri časti, čo môže zásadne ovplyvniť geopolitickú situáciu v regióne.
O tomto dokumente informoval Vadym Skibitskyj, zástupca náčelníka ukrajinskej vojenskej rozviedky (GUR), počas rozhovoru s agentúrou Interfax-Ukrajina.
Ambiciózny plán na rozdelenie Ukrajiny
Podľa Skibitského bol dokument vypracovaný v decembri minulého roka v spolupráci ruského ministerstva obrany a Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie. Ide o strategický plán na obdobie rokov 2026 až 2035 s výhľadom do roku 2045. Kľúčovým bodom dokumentu je návrh na rozdelenie ukrajinského územia do troch oblastí:
„Nové regióny Ruska“: Zahŕňajú Donbas (Doněck a Luhansk), Záporožie, Cherson, Krym a mesto Sevastopoľ. Tieto oblasti už Rusko buď anektovalo, alebo sa pripravuje na ich obsadenie.
Pro-ruský štát v centrálnych častiach Ukrajiny: Tento útvar by zahŕňal Kyjev, Černihiv, Sumy, Charkov a ďalšie regióny. Podľa ruských plánov by mal byť neutrálny a nezapojený do EÚ či NATO.
Sporné západné územia: Oblasti ako Volyň, Zakarpatsko či Lvov by sa stali predmetom rokovaní medzi Ruskom, Maďarskom, Poľskom a Rumunskom.
Tlak na rýchle riešenie konfliktu
Skibitskyj zdôraznil, že Rusko plánuje vyriešiť otázku Ukrajiny do roku 2026. Tento časový rámec je podľa neho určený snahou Moskvy vyhnúť sa dlhodobej vojne, ktorá by mala devastujúci vplyv na ekonomiku, demografiu a celkový obraz krajiny. Zároveň dodal, že ruský prezident Vladimir Putin opakovane označuje anektované regióny za integrálnu súčasť Ruskej federácie, čo signalizuje jasný cieľ úplnej okupácie Ukrajiny.
„Tento scenár nie je len hypotéza do budúcnosti. Už teraz je realitou, ktorú Rusko aktívne presadzuje,“ povedal Skibitskyj.
Zapojenie zahraničných štátov a USA
Jednou z potenciálnych stratégií Ruska by mohlo byť využitie diplomatických kanálov tretích krajín na sprostredkovanie týchto plánov americkej administratíve Donalda Trumpa, ak by sa v budúcnosti dostal opäť k moci. Skibitskyj však upozornil, že v tejto chvíli neexistujú jasné dôkazy, že by takýto plán bol už predložený, avšak riziko tejto možnosti nemožno ignorovať.
Flexibilita ruských stratégií
Ruské plány sa podľa ukrajinskej rozviedky môžu meniť v závislosti od úspechov na bojisku, medzinárodnej reakcie a vývoja situácie. „Kremeľ dôkladne analyzuje potenciálne hrozby a už má vypracované predpovede až do roku 2050,“ doplnil Skibitskyj.
V skratke
Ruský plán na rozdelenie Ukrajiny odhaľuje ambície Moskvy ovládnuť celé územie krajiny alebo ho rozdeliť na strategické časti. Tento dokument zdôrazňuje potrebu medzinárodnej pozornosti a koordinácie, aby sa zabránilo realizácii týchto geopolitických zámerov. Situácia na Ukrajine ostáva kľúčovou výzvou pre globálnu bezpečnosť a stabilitu.