Ruská ekonomika smeruje ku kolapsu. Putin sa bojí tohto

vladimir putin
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ruská ekonomika čelí extrémnemu tlaku v snahe udržať schopnosť Moskvy viesť vojnu na Ukrajine. Napriek zdanlivému rastu, ktorý má v roku 2024 podľa odhadov dosiahnuť 3,6 %, sa odborníci zhodujú, že ide o umelo vytvorený jav. Píše o tom tn.cz

Dlhodobá udržateľnosť tohto modelu je pritom viac než pochybná. Vojna si vyberá svoju daň nielen na bojisku, ale aj na samotnom ruskom hospodárstve.

Ekonomický rast alebo umelý efekt?

Na prvý pohľad môže ruská ekonomika pôsobiť odolne. V porovnaní so Slovenskom alebo Českou republikou, ktorých rast v tomto roku stagnuje na úrovni približne 1 %, sa ruská ekonomika javí v lepšom svetle. Toto zdanie však klame. Rast je predovšetkým výsledkom masívnych investícií do zbrojárskeho priemyslu, ktoré podľa odhadov pohlcujú viac ako 40 % ruského HDP.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Koronavírus dokáže zničiť rakovinu v tele, zistili vedci

Tento spôsob financovania vojny je však z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Analýza magazínu Foreign Policy zdôrazňuje, že Rusku už teraz chýbajú pracovné sily, materiály a kľúčové komponenty. Výroba niektorých dôležitých zbraní, ako sú tankové hlavne či delostrelecké systémy, výrazne zaostáva za reálnymi potrebami. Zatiaľ čo mesačné straty predstavujú až 300 tankových hlavní, Rusko dokáže vyprodukovať len necelé dve desiatky.

Blíži sa bod zlomu?

Podľa expertov by už počas roku 2024 mohla Moskva naraziť na limity svojich výrobných kapacít. Nedostatok vojenského vybavenia by tak mohol výrazne obmedziť schopnosť Ruska pokračovať vo vojne. Napriek tomu, že Vladimir Putin nejaví veľkú ochotu konflikt ukončiť, analytici varujú, že práve mier by mohol byť pre ruskú ekonomiku ešte väčšou hrozbou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dnes večer spadne na našu zem asteroid. Už vedia, kam dopadne

Civilný sektor ruského hospodárstva totiž počas vojny stagnoval a návrat k mierovým podmienkam by mohol spôsobiť jeho kolaps. Demobilizácia státisícov vojakov a pokles dopytu po vojenskej výrobe by mohli vyústiť do hlbokej recesie, čo by ďalej oslabilo stabilitu Putinovho režimu.

Scenáre po vojne: Hrozba pretrváva

Analytici upozorňujú, že ruské vedenie, poučené rozpadom Sovietskeho zväzu, sa pravdepodobne pokúsi vyhnúť podobnému scenáru. Udržanie zbrojárskeho sektora a armády v súčasnej prehnanej podobe môže byť jedným z hlavných nástrojov, ako tomu predísť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putinova dcéra ušla z Ruska a toto povedala o svojom otcovi. Tie slová ho musia mrzieť

To však nevylučuje riziko, že sa Rusko pokúsi získať nové finančné zdroje agresívnym správaním voči iným susedným štátom. Demobilizácia, recesia alebo neudržateľné financovanie vojenského priemyslu predstavujú pre súčasný režim existenčné hrozby.

V skratke:

  • Rast ruskej ekonomiky v roku 2024 (3,6 %) je prevažne výsledkom masívnych investícií do zbrojárskeho priemyslu.
  • Dlhodobo neudržateľné výdavky na vojnu ohrozujú stabilitu ruského hospodárstva.
  • Mier môže priniesť ekonomický kolaps kvôli stagnujúcemu civilnému sektoru a možným dôsledkom demobilizácie.
  • Budúcnosť Ruska zostáva neistá, pričom hrozí pokračujúca militarizácia a potenciálna agresia voči susedným štátom.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *