• 15 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 8minúty čítania

Ruský bombardér zasiahol bytovku, kde žilo 1700 ľudí. Zelenský sľubuje tvrdú pomstu. Vojna len tak neskončí

Ruský bombardér zasiahol bytovku, kde žilo 1700 ľudí. Zelenský sľubuje tvrdú pomstu. Vojna len tak neskončí

Najmenej 14 ľudí vrátane 15-ročného dievčaťa zahynulo a 73 bolo zranených, keď ruská raketa v sobotu zasiahla obytný dom v Dnepri, uviedol šéf regionálnej správy Valentyn Rezničenko. Počet mŕtvych neustále narastá, pretože prehľadávanie stále pokračuje. Zásah ruskou raketou zabil jednu osobu a ďalšiu zranil v meste Kryvyj Rih, uviedla regionálna správa Dnepropetrovska.

„Vypátrame všetkých, ktorí sa podieľali na tomto terore. Všetci ponesú zodpovednosť, a to tú najvyššiu,“ prisľúbil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa denníka Ukrajinska pravda priznal, že po dnešných náletoch je najhoršia situácia s dodávkami elektriny v Charkovskej a Kyjevskej oblasti.

V Dnepri zasiahla ruská raketa dom so 16 vchodmi, v ktorom žilo 1 700 ľudí. V zasiahnutej časti domu bolo 72 bytov, v ktorých mohlo žiť 100 až 200 ľudí, uviedol Kyrylo Tymošenko, zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie, ktorý v tom čase býval v susedstve. Záchranári ešte po polnoci z nedele na pondelok prehľadávali trosky, povedal Rezničenko a dodal, že 26 ľudí je stále nezvestných. Záchranári a predstavitelia mesta uviedli, že počet zranených stúpol na 73 vrátane 14 detí.

„Sú to desivé čísla, na základe ktorých záchranári prehľadávajú trosky,“ dodal. Elektrina a plyn sú teraz mimo prevádzky, okná sú rozbité a v skutočnosti je potrebné ubytovať viac ako 1 000 ľudí. Ľudia sú našťastie nesmierne nezištní, ponúkajú pomoc, dočasné ubytovanie a pomáhajú odstraňovať trosky.

Bilancia zásahu v Dnepri spočiatku uvádzala desať zranených a 15 zachránených z trosiek budovy, následne úrady hlásili rastúci počet obetí a zranených, vrátane desiatky. Rezničenko uviedol, že všetky zranené deti sú v starostlivosti lekárov, pričom najmladšie dieťa má tri roky a deväťročné dievča je vo vážnom stave.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Dom zasiahla raketa Ch-22 s takmer jednotonovou hlavicou vypálená z ruského bombardéra Tu-22M3, uviedol v televízii hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Strela bola pôvodne vyvinutá v Sovietskom zväze na ničenie amerických lietadlových lodí. V júni minulého roka dve z týchto rakiet zasiahli nákupné centrum v Kremenčuku, pričom zabili viac ako dve desiatky ľudí a desiatky ďalších zranili.

Na pozadí útoku v Dnepri ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslicja vystúpil pred kolegami v OSN v súvislosti s prítomnosťou zástupcu Ruska v Bezpečnostnej rade OSN. „Aké je to byť vedľa mäsiara v rokovacej sále? Cítiš teplú a lepkavú krv, keď mu podávaš ruku? Nabudúce, keď ňou zatrasiete, spomeňte si na civilistov zabitých ruskými raketami v Dnepri! Zamyslite sa nad tým, keď mäsiari hovoria o tom, že ruská cirkev žehná ruskej armáde,“ povedal v narážke na žiadosť Ruska, aby sa Bezpečnostná rada OSN v utorok zaoberala údajným prenasledovaním promoskovskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine.

Útok na deväťposchodovú budovu v meste, ktoré má takmer milión obyvateľov a leží približne 400 kilometrov juhovýchodne od Kyjeva, bol podľa médií súčasťou druhej vlny ruských náletov na Ukrajinu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Popoludní bol na celej Ukrajine opäť vyhlásený letecký poplach a úrady vyzvali obyvateľov, aby sa ukryli v protileteckých krytoch. V niektorých oblastiach zasahovala protivzdušná obrana. V Kyjeve a Odese bolo počuť výbuchy. Úrady vo Ľvove na západe krajiny a v Charkovskej oblasti na východe krajiny oznámili, že bola zasiahnutá kritická infraštruktúra. Ukrajinské hlavné mesto a ďalšie ukrajinské mestá boli už ráno terčom ruských rakiet. Ich cieľom bola aj kritická infraštruktúra.

Podľa agentúry Ukrinform kyjevská radnica uviedla, že vďaka účinnej protivzdušnej obrane nebola zasiahnutá žiadna kritická infraštruktúra.

Protivzdušná obrana v sobotu zostrelila 25 z 38 ruských rakiet rôznych typov, uviedlo veliteľstvo ukrajinských vzdušných síl, vrátane rakiet Ch-101, Ch-555 a Kalibr a rakiet Ch-59.

Rusom sa však podarilo výrazne poškodiť jednu z tepelných elektrární zásahom do priestoru turbíny. Tlačová agentúra Unian s odvolaním sa na energetickú spoločnosť DTEK uviedla, že v tejto elektrárni boli poškodené aj ďalšie zariadenia. Hasiči a zamestnanci spoločnosti pokračujú v odstraňovaní následkov.

Ukrajinský minister energetiky Herman Halušenko varoval, že nadchádzajúce dni budú v oblasti energetiky „ťažké“ po najnovších ruských útokoch, ktoré zasiahli kritickú infraštruktúru vo viacerých regiónoch. „Kvôli ostreľovaniu sa vo väčšine regiónov zaviedli núdzové odstávky. Nasledujúce dni budú náročné. Na obnovení dodávok elektriny sa už pracuje,“ napísal na Facebooku.

Moldavské policajné hliadky objavili v sobotu v pohraničnej oblasti úlomky rakiet po rozsiahlom ruskom útoku na Ukrajinu, uviedlo ministerstvo vnútra. Ide o tretí prípad dopadu úlomkov rakety na moldavské územie. Incident si nevyžiadal žiadne zranenia, dodala ruská redakcia BBC.

Podobné články

Vytvorte si toto doma z alobalu a ušetríte stovky ročne na kúrení

Vytvorte si toto doma z alobalu…

Tohtoročná vykurovacia sezóna nebude patriť k…
Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch. Špina, hmyz aj salmonela v mäse

Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch.…

V posledných týždňoch zasiahli štátni potravinoví…
Ak zjete toto jedlo pred spaním, veľmi ťažko zaspíte

Ak zjete toto jedlo pred spaním,…

Predpokladá sa, že posledné jedlo by…
Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché. Tento trik odstráni šmuhy za pár sekúnd

Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché.…

Čistenie okien nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *