Šéf NATO povedal slová o Ukrajine, ktoré sa budú páčiť asi len Putinovi

341521940 9411597832198845 3832926781690853609 n

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg tvrdí, že ukrajinskej armáde sa za posledných niekoľko mesiacov nepodarilo dosiahnuť na bojisku žiadny prielom, ale Západ by mal stáť pri krajine bez ohľadu na to. Predstaviteľ tiež vyjadril poľutovanie nad zjavným zlyhaním obranného priemyslu vojenského bloku pri zakladaní podnikov, ktoré by Kyjevu poskytli potrebnú muníciu.

Začiatkom tohto týždňa Stoltenberg varoval, že Moskva zhromažďuje rakety pred zimou, a poznamenal, že ruskí výrobcovia zbraní fungujú „na vojnovom základe“.

V rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu Das Erste TV, ktorý bol odvysielaný v sobotu, Stoltenberg priznal, že frontové línie na Ukrajine sa v poslednom čase takmer nezmenili, a dodal, že „vojny sa ťažko plánujú“.

„Musíme byť pripravení na zlé správy. Vojny sa pohybujú vo fázach, ale musíme stáť pri Ukrajine rovnako v dobrých aj v zlých časoch,“ zdôraznil šéf NATO.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Podľa Stoltenberga má v tejto chvíli „zvýšenie produkcie rozhodujúci význam“.

Na otázku, čo by mal Kyjev medzitým urobiť, kým jeho podporovatelia zvýšia kapacity na výrobu zbraní – čo si určite vyžiada čas – Stoltenberg odpovedal, že tieto „ťažké operatívne rozhodnutia“ ponechá na ukrajinskom vedení a vojenských veliteľoch.

„Myslím si, že jedným z problémov, ktoré musíme riešiť, je roztrieštenosť európskeho obranného priemyslu. Nie sme schopní tak úzko spolupracovať, ako by sme mali,“ vyhlásil generálny tajomník NATO. Vyzval všetky členské štáty, aby „prekonali národné, úzke záujmy“ a zvýšili dodávky namiesto toho, aby sa tešili z rastúcich cien.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

V prejave po stredajšom zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli Stoltenberg varoval, že „Rusko si pred zimou nahromadilo veľké zásoby rakiet a vidíme nové pokusy zasiahnuť ukrajinskú energetickú sieť a energetickú infraštruktúru“.

Dva dni predtým novinárom povedal, že „Rusko by sme nikdy nemali podceňovať“. Šéf NATO poznamenal, že Moskva nastavila svoj „obranný priemysel na vojnovú úroveň“, čo „sťažuje dosiahnutie územných ziskov, v ktoré dúfame“.

Prestal však charakterizovať súčasnú situáciu ako „patovú situáciu“ – opis, ktorý začiatkom novembra použil vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zálužný.

Podľa najnovších odhadov ruského ministerstva obrany si protiofenzíva Kyjeva, ktorá sa začala začiatkom júna, vyžiadala na ukrajinskej strane k 1. decembru viac ako 125 000 obetí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *