Severoatlantická aliancia nikdy nesľúbila Ukrajine, že jej vstup do NATO bude súčasťou prípadnej mierovej dohody s Ruskom.
Uviedol to generálny tajomník NATO Mark Rutte na tlačovej konferencii po štvrtkovom rokovaní ministrov obrany členských štátov v Bruseli.
„Musíme zabezpečiť, aby sa Vladimir Putin už nikdy nepokúsil zaútočiť na Ukrajinu, to je kľúčové… ale nikdy neexistoval sľub Ukrajine, že súčasťou mierovej dohody bude, že sa stane súčasťou NATO,“ zdôraznil Rutte.
Putin ako silný vyjednávač a otázka trvalého mieru
Šéf NATO sa tiež vyjadril k vyjednávacím schopnostiam ruského prezidenta. „Je veľmi nepredvídateľný, ale ak chceme dosiahnuť mierovú dohodu, potrebujeme ho pri rokovaniach,“ uviedol Rutte s tým, že akákoľvek dohoda musí byť trvalá a rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny.
Americký minister obrany Pete Hegseth medzitým vyvolal diskusiu svojím vyhlásením, že nepovažuje za realistické, aby sa Ukrajina vrátila k hraniciam z roku 2014, a že jej členstvo v NATO si za súčasných podmienok nevie predstaviť. Tieto slová vyvolali vlnu reakcií medzi európskymi partnermi, vrátane nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa, ktorý Spojené štáty kritizoval za ochotu ponúkať Rusku ústupky ešte pred začatím mierových rokovaní.
Šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová takisto varovala pred akýmkoľvek ustupovaním Moskve. Podľa nej by to pripomínalo Mníchovskú dohodu z roku 1938, keď západné mocnosti rozhodli o československom pohraničí bez účasti Prahy.
Telefonát medzi Putinom a Trumpom a zvyšovanie obranných výdavkov
K téme mierových rokovaní sa vyjadril aj americký exprezident Donald Trump, ktorý v stredu absolvoval viac ako hodinový telefonát s Vladimirom Putinom. Na otázku novinárov, či tento hovor ovplyvní ďalšie kroky NATO, Rutte odpovedal: „Nemôžem komentovať všetko, čo kto povie. Trump to ale spomínal už v predvolebnej kampani, že sa podobný telefonát uskutoční.“
Zásadnou témou rokovania ministrov obrany NATO bola aj otázka obranných výdavkov. Dve tretiny členov NATO už teraz plnia záväzok vynakladať na obranu dve percentá HDP, pričom Slovensko tento cieľ dosiahlo v minulom roku. Donald Trump však presadzuje ešte vyššie investície a tvrdí, že štáty by mali na obranu vynakladať minimálne päť percent HDP. Minister obrany Hegseth s tým súhlasí: „Dve percentá nie sú dostatočné, zlomových je päť percent.“
Rutte k tomu dodal, že je potrebné nielen zvýšiť výdavky, ale aj posilniť výrobu v obrannom priemysle: „Musíme prestaviť svoj prístup na to, že žijeme v čase vojny.“
V skratke:
- Ukrajina nemá záruku vstupu do NATO ako podmienku mierovej dohody, potvrdil generálny tajomník Mark Rutte.
- Putin je podľa NATO silný, ale nepredvídateľný vyjednávač, a preto je potrebné zapojiť ho do rokovaní.
- Spojené štáty čelia kritike za úvahy o ústupkoch Rusku, najmä zo strany Nemecka a EÚ.
- Obranné výdavky NATO sú kľúčovou témou, Trump požaduje zvýšenie na päť percent HDP.
- Aliancia musí posilniť zbrojný priemysel a prispôsobiť sa dlhodobému konfliktu.