Skúsený záhradkár prezradil, čo urobiť pred sadením zeleniny. Je to veľmi dôležité

pedrak 41cecf5c42

V marci začíname pripravovať záhradu na príchod jari. Orezávame stromy a kríky, odstraňujeme suché časti rastlín a robíme sadenice zeleniny. V tomto období by sme sa mali postarať aj o pôdu v zeleninovej záhrade.

Musíme však pamätať nielen na hnojenie, ale aj na prekopávanie. Táto činnosť nám pomôže predísť veľkým problémom a vážnym škodám počas sezóny. V opačnom prípade môžeme na úrodu zabudnúť.

Príprava zeleninovej záhrady na jar

Na jeseň, po skončení zberu, pripravujeme zeleninovú záhradu na ďalšiu sezónu. Na tento účel zvyčajne rozprestrieme hnojivo, ktorým pôdu vyživíme. Na jar hnoj nepoužívame, pretože je to príliš silné hnojivo a môže spáliť všetky sadenice.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V apríli týmto maliny dobre zalejte. Budú plodiť ako bláznivé

Na jar je však dobré premiešať pôdu v zeleninovej záhrade s kompostom. Robíme to už v marci. Zvyškové hnojenie však robíme 2 – 3 týždne pred výsevom. Pred rozprestretím kompostu musíme pôdu aj dobre prekopať.

Prekopanie pôdy nielenže pôdu po zime nakyprí a prevzdušní. Vďaka tejto úprave dokážeme rýchlo odhaliť niektorých nebezpečnejších škodcov, ktorí napádajú naše záhrady. Neuveríte, čo všetko môžete v pôde po zime nájsť.

Títo škodcovia doslova požierajú naše sadenice

Jedným z najhorších škodcov, s ktorými sa v záhrade stretnete, sú pavúky alebo larvy chrobákov. Na Slovensku sa vyskytuje mnoho druhov chrobákov, ale najčastejším je chrobák májový. Tieto chrobáky majú vývojové obdobie niekoľko rokov. Jeho larvy dospievajú tri až päť rokov a dosahujú dĺžku až 5 cm.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Celý život ste mlieko a džúsy nalievali zle. Robiť sa to má takto

Sú biele, hrubé a majú drobnú hnedú hlavu. V zeleninovej záhrade obhrýzajú korene mladých vysadených rastlín. Takéto rastliny rýchlo odumierajú a o nejakej úrode si môžete nechať len snívať.

Skorá jar je preto ideálnym obdobím na účinné vysporiadanie sa s nimi. Práve preto je také dôležité prekopávať pôdu nielen v zeleninovej záhrade, ale aj v hrabanke a na trávniku. Larvy sa nachádzajú v pôde, takže bez prekopania nie ste schopní posúdiť, či ich v záhrade máte. Ak ich nájdete, okamžite konajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *