Slováci stále mrazia potraviny, ktoré by vôbec nemali

mrazene ovocie 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mrazenie potravín je jednou z najefektívnejších metód, ako minimalizovať plytvanie jedlom a predĺžiť jeho čerstvosť.

Avšak, nie každý produkt znáša mrazenie rovnako dobre. Ako si poradiť s mrazením mäsa, syrov, zeleniny či húb tak, aby si zachovali svoju chuť, konzistenciu a nutričné hodnoty? Prečítajte si naše praktické rady!

Čo všetko je vhodné mraziť?

Mäso a ryby:
Mrazenie mäsa a rýb je ideálnym spôsobom ich uchovania. Surové aj tepelne spracované mäso je možné mraziť, no ryby sa odporúča skladovať skôr surové. Pred mrazením ich dôkladne osušte a uložte do vzduchotesných obalov.

Zelenina a ovocie:
Do mrazničky je vhodné ukladať zrelé a nepoškodené ovocie a zeleninu. Po správnom uskladnení si zachovajú chuť aj výživové hodnoty. Pri príprave na použitie (napríklad do koláčov) môže byť potrebné odstrániť prebytočnú vodu vzniknutú pri rozmrazovaní.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skontrolujte si peňaženku. Táto dvojeurová minca má hodnotu 5000 eur

Pečivo:
Chlieb a pečivo patria medzi potraviny, ktoré sa po rozmrazení len minimálne líšia od čerstvých. Pečivo zabaľte do fólie alebo plastového vrecka, aby sa zabránilo vzniku námrazy.

Syr:
Syr v celku je vhodný na mrazenie, no treba sa vyhnúť syrom v plátkoch, ktoré po rozmrazení môžu byť krehké. Výrobky podobné syru však mrazenie neznesú tak dobre.

Hotové jedlá:
Jedlá ako polievky, guláše alebo knedle môžete bez obáv mraziť. Po rozmrazení sú takmer na nerozoznanie od čerstvo pripravených pokrmov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rada skúseného záhradkára. Rozkrojené jablko v zime musí byť v záhrade

Ako správne mraziť huby?

Počas hubárskej sezóny je často otázkou, ako čo najlepšie uskladniť huby. Sušenie je síce obľúbená metóda, no mrazenie je rovnako efektívne. Niektoré druhy húb, napríklad hríby alebo suchohríby, je možné mraziť aj surové. Menšie huby sa odporúča skladovať celé, väčšie je lepšie nakrájať. Pred uložením do mrazničky ich očistite a podľa potreby krátko obvarte.

Čo radšej nemraziť?

Vodnaté potraviny:
Salátové listy, čerstvé paradajky či uhorky po rozmrazení stratia svoju štruktúru a stanú sa kašovité.

Mliečne výrobky:
Jogurty a mäkké syry nie sú na mrazenie ideálne, pretože po rozmrazení sa môže oddeliť voda a výsledkom bude zmena textúry.

Ryža a cestoviny:
Tieto potraviny, najmä ak obsahujú veľa vody, môžu po rozmrazení stratiť svoju konzistenciu. Mrazenie je však prijateľné pre suchšie druhy jedál.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Čo znamenajú farebné pásiky na zubnej paste? Skoro nikto to nevie

Tukové potraviny a nápoje:
Potraviny ako majonéza alebo čerstvo lisované šťavy nie sú vhodné na mrazenie, pretože strácajú chuť a kvalitu. Výnimkou sú nápoje, z ktorých chcete pripraviť domáce ľadové osvieženie.

V skratke

Mrazenie je praktický spôsob, ako uchovať potraviny dlhodobo čerstvé. Mäso, ryby, zelenina, ovocie, hotové jedlá a huby sú ideálne na mrazenie, ak sa správne pripravia. Naopak, mrazenie vodnatých, mäkkých či tukových potravín môže priniesť neuspokojivé výsledky. Správnou prípravou a uskladnením však dokážete predĺžiť životnosť mnohých obľúbených potravín a minimalizovať plytvanie jedlom.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *