Slovensko dnes môže zasiahnuť supercela. Búrky naberajú na sile

burka slovensko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Slovensko opäť zasiahli silné búrky. Najkritickejšia situácia je na východe krajiny, kde meteorológovia očakávajú aj výskyt supercelárnych búrok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto zvýšil výstrahu na druhý stupeň.

Zatiaľ čo západné Slovensko si po včerajšej vlne búrok užíva relatívne pokojnejšie počasie s dažďom, na východe sa atmosféra dramaticky mení. Už od rána sa tam tvoria búrkové bunky, ktoré naberajú na intenzite a prinášajú so sebou riziko silného vetra, krúp i prívalových zrážok.

Studený front prináša turbulentné počasie

Na území Slovenska druhý deň postupuje studený front, ktorý spôsobuje výrazné zmeny počasia. V utorok zasiahla západnú časť krajiny búrková línia so silným vetrom a intenzívnymi zrážkami. Najvýraznejší bol však výskyt krupobitia – krúpy s priemerom až tri centimetre poškodili viaceré oblasti, vrátane Stupavy, uvádza iMeteo

Aj keď dnes západ zažíva prevažne daždivé počasie bez búrok, situácia sa komplikuje smerom na východ. Počas popoludnia sa nad stredné Slovensko očakáva presun zrážkového poľa z Rakúska, ktoré môže priniesť výdatnejší dážď.

Východ v ohrození: silné búrky už udreli

Na východnom Slovensku sa dnes už vytvorili dve výrazné búrkové bunky. Jedna sa objavila severne od Košíc, no najväčšiu pozornosť si vyžaduje búrka, ktorá postupuje smerom k Humennému a Snine. Táto bunka má podľa odborníkov najväčší potenciál na spôsobenie materiálnych škôd.

SHMÚ na aktuálny vývoj zareagoval zvýšením výstrahy na 2. stupeň, čo znamená zvýšené riziko nebezpečných prejavov počasia, vrátane silného vetra, krúp a prívalového dažďa. Ide o situáciu, ktorú by obyvatelia nemali podceňovať.

Odborníci varujú pred supercelami

Podľa dostupných modelov sa môže na východe Slovenska vyskytnúť aj supercelárna búrka. Ide o špecifický typ búrky, ktorý je organizovaný, má rotujúce jadro a často prináša extrémne meteorologické javy – od intenzívneho krupobitia až po možné tornáda.

Meteorológovia preto odporúčajú sledovať aktuálne výstrahy a situáciu na radaroch, aby sa obyvatelia mohli včas pripraviť a vyhnúť sa zbytočnému riziku.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *