Slovenské hory aktuálne čelili extrémne nepriaznivému počasiu, ktoré priniesol krátkodobý vpád arktického vzduchu do našej oblasti.
Prudké ochladenie sprevádzal mimoriadne silný vietor, ktorý miestami dosahoval až orkánovú silu. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) prostredníctvom svojich oficiálnych komunikačných kanálov.
Podľa meteorológov išlo o jeden z najvýraznejších výkyvov počasia za posledné obdobie. „Takýto silný vietor meteorológovia zaznamenali v Nízkych Tatrách na Chopku, v Západných Tatrách na stanici Holý vrch a vo Vysokých Tatrách na stanici Ľadové pleso (stanice SHMÚ a Horská záchranná služba),“ informoval SHMÚ.
V týchto vysokohorských lokalitách vietor dosahoval priemernú rýchlosť nad 110 kilometrov za hodinu, pričom nárazy vetra prekročili hranicu 160 km/h. Tieto hodnoty zodpovedajú najvyššiemu, tretiemu stupňu výstrahy pred vetrom na horách. Napriek tomu sa očakáva, že intenzita vetra v najbližších hodinách postupne klesne.
Okrem silného vetra sa na Slovensku výrazne ochladilo. Príčinou je vpád studeného arktického vzduchu, ktorý so sebou prináša nielen nízke teploty, ale aj zvýšené riziko nepriaznivého počasia, predovšetkým vo vyšších polohách. Meteorológovia preto vyzývajú obyvateľov i návštevníkov hôr na zvýšenú opatrnosť a sledovanie aktuálnych výstrah a predpovedí počasia.
Silné nárazy vetra môžu predstavovať nebezpečenstvo nielen pre turistov a horolezcov, ale aj pre lesné porasty, lanovky či elektrické vedenia. V minulosti podobné poveternostné situácie spôsobili škody na infraštruktúre aj výpadky elektriny.
Meteorológovia zároveň zdôrazňujú, že takéto výkyvy nie sú v prechodných obdobiach ničím výnimočným. Arktický vzduch sa často dostáva nad naše územie počas jari, kedy sa striedajú teplejšie a chladnejšie fronty.