Ruský propagandista a bývalý hovorca prezidenta Vladimira Putina, Sergej Markov, varoval Západ pred možnou jadrovou odvetou v reakcii na rozhodnutie Spojených štátov povoliť Ukrajine použitie amerických rakiet dlhého doletu na ruské územie.
Tento krok označil za „skok k jadrovej katastrofe“ a upozornil na nebezpečenstvo rozsiahlej eskalácie konfliktu. V utorok ruský prezident Vladimir Putin schválil novelu jadrovej doktríny, ktorá umožňuje tvrdší prístup k podobným situáciám.
Vyhrážky jadrovou odvetou na adresu Západu
Sergej Markov, ktorý v súčasnosti vedie Ruský inštitút politických vied, vystúpil v pondelok na BBC Radio 4. Kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za súhlas s použitím rakiet ATACMS Ukrajinou, pričom tento krok označil za akt priameho zapojenia USA do vojny. Podľa jeho slov by Briti mohli tieto Vianoce stráviť v atómových krytoch, ak by konflikt eskaloval. „Rozhodnutia lídrov USA, Spojeného kráľovstva a Francúzska sú obrovským krokom k jadrovej katastrofe,“ zdôraznil.
Ukrajina prvýkrát použila americké rakety
V utorok Ukrajina skutočne odpálila rakety ATACMS na vojenský cieľ v ruskej Brjanskej oblasti. Web RBC-Ukraine uviedol, že išlo o úspešný útok na strategický objekt. „Prvýkrát sme použili ATACMS na úder proti ruskému územiu. Cieľ bol zasiahnutý,“ potvrdil zdroj, ktorý si prial zostať v anonymite.
Krok Kyjeva vyvolal ostrú kritiku Kremľa. Ruskí predstavitelia označili americký súhlas za „nebezpečnú eskaláciu“, pričom upozornili, že podobné útoky môžu byť kvalifikované ako priama agresia zo strany NATO.
Zmena jadrovej doktríny Ruska
Krátko po týchto udalostiach Vladimir Putin schválil revíziu ruskej jadrovej doktríny. Tá teraz umožňuje považovať útok zo strany krajiny bez jadrových zbraní, avšak s podporou jadrovej mocnosti, za dôvod na použitie jadrového arzenálu. Web The Moscow Times pripomína, že táto zmena podstatne rozširuje možnosti ruskej reakcie v prípade podobných situácií.
Podobný postoj zaujal aj Dmitrij Medvedev, podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady. Na platforme Telegram varoval, že akýkoľvek ďalší útok tohto druhu by mohol viesť k odpovedi vo forme útoku zbraňami hromadného ničenia proti Ukrajine a kľúčovým cieľom NATO, čím by sa konflikt rozšíril do podoby tretej svetovej vojny.
V skratke
- Spojené štáty povolili Ukrajine použitie rakiet ATACMS na ruské územie, čo Kyjev využil na útok v Brjanskej oblasti.
- Sergej Markov označil tento krok za „skok k jadrovej katastrofe“ a varoval pred dôsledkami.
- Rusko aktualizovalo svoju jadrovú doktrínu, umožňujúc tvrdší prístup voči útokom s podporou jadrových veľmocí.
- Dmitrij Medvedev varoval pred eskaláciou do tretej svetovej vojny.