Keď Rusko vo februári 2022 spustilo špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, nikto si nevedel predstaviť, že táto vojna zapáli globálny požiar, ktorý ničí medzinárodný poriadok pod vedením USA, ktorý vládne svetu od konca druhej svetovej vojny, píše Larry Johnson vo svojom poslednom príspevku
Viem, že som nechápal, že samotné základy medzinárodnej hospodárskej a zahraničnej politiky USA sa budú rúcať tak rýchlo a tak prenikavo. Štyri zo šiestich krajín s najväčším bohatstvom z prírodných zdrojov sa teraz v dôsledku vojny na Ukrajine spájajú proti Spojeným štátom. Hoci je Čína na zozname na šiestom mieste, je veľkým faktorom na globálnej scéne a nezmizne.
Začnime Čínou. Čína pozorne sledovala Západom vedené úsilie zničiť ruskú ekonomiku sankciami, vymazať ruskú kultúru a vplyv zo svetovej scény a nahradiť vládu Vladimira Putina a uvedomila si, že je ďalšia na rane. Nepomohlo ani to, že protičínska rétorika v Spojených štátoch dosiahla nebývalú úroveň, keď významní politici z oboch strán bežne označovali Čínu za nepriateľa Spojených štátov.
Očakávania Číny, že Spojené štáty budú dodržiavať politiku jednej Číny, ktorú dohodli s Richardom Nixonom v roku 1972, sa rozplynuli, keď Washington začal zdôrazňovať, že Taiwan je nezávislý štát. Neboli to len prázdne reči. V roku 2022 viedla vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová delegáciu na Taiwan napriek úporným námietkam Číny, aby ju o rok neskôr nasledoval súčasný predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy, ktorý privítal súčasného taiwanského prezidenta v Spojených štátoch. Tejto urážke predchádzalo zostrelenie čínskeho balóna, o ktorom Čína trvala na tom, že je to meteorologická platforma, zatiaľ čo Washington tvrdil, že ide o špionáž. To všetko malo kumulatívny účinok a spôsobuje zásadnú zmenu v americko-čínskych vzťahoch, ktorá mení hospodársky, diplomatický a vojenský status quo. Jednoducho povedané, je to ako kultová scéna vo filme SIEŤ – Číňania sú pekelne nahnevaní a už si to nenechajú vziať.
Podľa článku v japonskom denníku Yomiuri Shimbun plánuje Čína, ktorá kontroluje 98 % svetovej produkcie vzácnych zemín, údajne z dôvodov národnej bezpečnosti zakázať vývoz technológie magnetov na báze vzácnych zemín do Spojených štátov. Tieto nerasty vzácnych zemín sú nevyhnutné na výrobu elektrických vozidiel a množstva moderných amerických vojenských zbraní a lietadiel.
Vo vojenskej oblasti sa Čína rozhodla napnúť svoje námorné svaly a obkľúčila Taiwan flotilou, ktorá zahŕňala 9 torpédoborcov a 1 námornú lietadlovú loď, a uskutočnila simulované raketové útoky na Taiwan.
Čína robí historické a významné kroky aj na diplomatickej scéne. Začiatkom marca Peking sprostredkoval zblíženie medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Možno Nobelova cena? Iránci a Saudi sa stretli 6. apríla v Pekingu, aby uzavreli dohodu.
Podľa agentúry Reuters táto dohoda priniesla rýchle výsledky, keď dnes do Saná pricestovali saudskoarabskí a ománski vyslanci, aby začali mierové rozhovory s vodcami húsíov a ukončili zástupnú vojnu medzi Iránom a Saudskou Arábiou (na veľké zdesenie Washingtonu, ktorý tento konflikt považoval za spôsob, ako oslabiť Irán).
Nové, vrelšie vzťahy Číny s Ruskom vyvolávajú u západných spojencov poplašné signály. Francúzsky Macron, bez ohľadu na jeho odporné zlyhania ako lídra, má ostrý sluch. Je tiež prvotriednym pochlebovačom a nestratil ani minútu, keď sa snažil podlizovať Číne. Macronovu neschopnosť ako diplomata názorne ukázalo jeho hlúpe rozhodnutie priviesť na stretnutia s prezidentom Si šéfku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú. Číňania neboli nadšení. Číňania ju ignorovali a odmietli jej poskytnúť akékoľvek diplomatické zdvorilosti. Francúzsky politik Florian Filippo na Twitteri informoval, že úbohá Ursula musela letieť komerčným letom a prejsť bežnou kontrolou cestujúcich:
Nulový príjem, absolútne ignorovanie, dokonca musela opustiť krajinu bežným osobným letom!”
Po tom, čo sa mu nepodarilo presvedčiť Si Ťin-pchinga, aby sa dištancoval od Ruska, Macron počas letu späť do nepokojmi zmietaného Paríža zhodil niekoľko diplomatických bômb v rozhovore pre Politco:
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore počas návratu z trojdňovej štátnej návštevy Číny povedal, že Európa musí znížiť svoju závislosť od Spojených štátov a vyhnúť sa konfrontácii medzi Čínou a USA v súvislosti s Taiwanom.
V rozhovore pre POLITICO po tom, ako počas svojej cesty strávil približne šesť hodín s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, Macron zdôraznil svoju obľúbenú teóriu “strategickej autonómie” Európy, pravdepodobne pod vedením Francúzska, ktorá sa má stať “treťou superveľmocou”.
Počas letu z Pekingu do Kuang-čou povedal, že “veľkým rizikom”, ktorému Európa čelí, je, že “sa dostane do kríz, ktoré nie sú naše, čo jej bráni v budovaní strategickej autonómie”.
Čína robí viac než len diplomatické reči. Loď, ktorú vyslala s 57 bytmi a 429 tonami zásob pre tých, ktorí prežili nedávne zemetrasenie, dorazila do prístavu Lattakia na Veľkonočnú nedeľu. Zatiaľ čo Spojené štáty vedú vojenské operácie proti sýrskej vláde na sýrskom území, Číňania využívajú humanitárnu pomoc na vyslanie jasného odkazu, že Čína je priateľ, nie nepriateľ.
Potom sú tu zlé ekonomické správy pre Pax Americana. Číňania a Rusi spolupracujú na vytvorení novej medzinárodnej meny a čoraz viac krajín používa čínsku menu jüan na uzatváranie obchodných transakcií, ktoré sa predtým uskutočňovali v dolároch. Podľa Barron’s pred dvoma týždňami Čína a Brazília oznámili “dohodu o obchodovaní vo vlastných menách, pričom sa vzdali amerického dolára ako sprostredkovateľa”.
Nejde o ojedinelú udalosť. Prechod na jüan nabral na obrátkach už minulý rok.
Prevody uskutočnené v čínskom národnom jüane na medzinárodné platby sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili.
Podľa údajov Čínskej ľudovej banky (PBoC) dosiahol objem medzinárodných prevodov v jüanoch 96,7 bilióna jüanov (približne 14,14 bilióna USD), čo predstavuje medziročný nárast o 21,48 %.
Skutočným odhalením je, že Čína a Rusko odhaľujú Spojené štáty ako hlavného podnecovateľa vojen a medzinárodného chaosu. Okrem zbližovania Saudov a Iráncov Čína a Rusko spolupracujú so Saudmi na obnovení členstva a postavenia Sýrie v Arabskej lige. Predchádzajúca podpora Arabov z Perzského zálivu pre úsilie vedené USA a Spojeným kráľovstvom o zosadenie sýrskeho prezidenta Asada prostredníctvom podnecovania povstania sa vyparuje. Namiesto toho tieto krajiny teraz spolupracujú s Čínou a Ruskom na ukončení občianskych vojen v Jemene a Sýrii.
A aká je reakcia USA? Hrozia ďalšími sankciami voči krajinám, ktoré nie sú ochotné podriadiť sa požiadavkám USA. Vtipné však je, že Spojené štáty sa podobne ako Veľký a mocný Oz odhaľujú ako mrzutý starec, ktorý sa skrýva za oponou.