Starý záhradkár povedal tri spôsoby, ako sa zbaviť vošiek úplne jednoducho

vosky zahrada 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vošky dokážu zničiť rastliny v záhrade skôr, než sa z úrody stihnete tešiť. Ak pestujete paradajky, papriku, ruže či bylinky, určite ste už s týmito drobnými škodcami bojovali. Prinášame tri osvedčené, ekologické metódy, ktoré vám pomôžu ochrániť vašu záhradu bez použitia chémie.

vosky zahrada 1

Vošky: Malí škodcovia, veľký problém

Vošky sú drobný hmyz, ktorý sa živí rastlinnou miazgou. Najčastejšie napádajú mladé výhonky, listy a púčiky – teda tie časti rastlín, ktoré sú pre rast najdôležitejšie. Ich prisatie rastlinu oslabuje, spomaľuje rast a spôsobuje deformácie listov. Silne napadnuté rastliny môžu úplne odumrieť.

Okrem toho vošky vylučujú lepkavú tekutinu – medovicu. Tá znečisťuje listy a vytvára ideálne prostredie pre vznik plesní a ďalších chorôb.

Ako vošky vyzerajú?

Dospelé vošky dorastajú do veľkosti 2–3 mm. Existujú vo viacerých farebných variantoch – od svetlozelenej, cez sivú až po čiernu. Niektoré majú krídla, iné sú bezkrídle. Často sa vyskytujú v kolóniách, najmä na spodnej strane listov. Povrch tela niektorých druhov pokrýva voskový povlak, ktorý ich chráni a sťažuje ich mechanické odstránenie.

vosky

1. Rastliny, ktoré vošky odpudzujú

Najjednoduchšou a najprirodzenejšou obranou je siahnuť po rastlinách, ktorým sa vošky vyhýbajú. Vysadením určitých druhov do zeleninových záhonov či kvetinových výsadieb môžete zabrániť tomu, aby sa škodcovia k vašim rastlinám vôbec priblížili.

Voškám „nevonia“ napríklad:

  • cibuľa a cesnak – klasika slovenských záhrad,
  • kôpor a fenikel – nielen ochutia jedlo, ale aj ochránia úrodu,
  • levanduľa, medovka, bazalka, kocúrnik (macskamenta) – krásne voňajú a zároveň odpudzujú hmyz.

Tieto rastliny odporúčame sadiť medzi zeleninu alebo okolo záhonov – vytvoria prirodzenú ochrannú bariéru.

2. Neemový olej – prírodný postrek bez chémie

Neemový olej sa lisuje zo semien stromu Azadirachta indica, známeho aj ako indický orgován. V organickom pestovaní je známy ako účinný prírodný insekticíd.

Ako účinkuje?

  • potláča chuť do jedla u vošiek,
  • zastavuje vývoj ich lariev,
  • môže blokovať dýchanie hmyzu.

Postrek z neemového oleja – recept:
Do 10 litrov vody pridajte 40–50 ml neemového oleja. Roztok dôkladne premiešajte a nastriekajte ním celú rastlinu – nezabudnite najmä na spodnú stranu listov. Ošetrenie opakujte každých 7–10 dní, kým vošky nezmiznú.

Neemový olej je dostupný v záhradkárstvach aj v e-shopoch so zdravými produktmi.

3. Vône, ktoré vošky neznášajú – a vy si ich zamilujete

Bylinky ako levanduľa, bazalka, kocúrnik obyčajný (macskamenta) alebo medovka nie sú len chutné a krásne, ale aj veľmi účinné v boji proti voškám. Vošky ich vôňu doslova neznášajú.

Tieto rastliny môžete pestovať:

  • v záhonoch popri zelenine,
  • v kvetináčoch na terase alebo balkóne,
  • ako obranný pás okolo citlivých rastlín (napr. ruže, papriky, rajčiny).

Získate tak dvojitý úžitok – ochranu aj čerstvé bylinky do kuchyne.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *