Začiatkom mája sú mnohí záhradkári nedočkaví a pripravení začať s výsadbou paradajok. Skúsení pestovatelia však vedia, že úspech neprichádza s uponáhľaným rozhodnutím, ale so správnym načasovaním a prípravou pôdy.
Paradajky ako teplomilné rastliny veľmi zle znášajú mrazy, preto je ideálne počkať aspoň do polovice mája – po tzv. „studenej Žofii“ a „ľadových mužoch“.
V tomto období riziko nočných mrazíkov klesá na minimum, čím sa vytvárajú ideálne podmienky na výsadbu. Paradajky zasadené do teplej pôdy sa rýchlejšie ujmú, zakorenia a začnú zdravo a bohato rásť.
Prírodné hnojivá pod paradajky – čo vložiť do jamky pri výsadbe?
Správne pripravené miesto na výsadbu paradajok nie je len o výbere termínu, ale aj o kvalitnom hnojení hneď na začiatku. Namiesto kupovaných minerálnych hnojív sa oplatí využiť ekologické a prírodné alternatívy – tie sú ľahko dostupné a bohaté na draslík, ktorý je kľúčový pre tvorbu plodov.
Tu je prehľad najúčinnejších prírodných doplnkov, ktoré môžete vložiť do jamky pred zasadením sadenice:
- Banánová šupka – výborný zdroj draslíka. Nakrájaná na menšie kúsky sa pridáva pod každú sadenicu. Stačí jedna šupka.
- Čerstvá žihľava – mladé rastliny žihľavy obsahujú nielen draslík, ale aj dusík. Vložte ich na dno jamky a ľahko prisypte zeminou.
- Drevený popol – jedna lyžica preosiateho popola poskytne rastline draslík aj množstvo ďalších mikro- a makroprvkov.
- Púpava lekárska – jej listy, stonky a kvety môžu ísť priamo do jamky (bez koreňov). Púpavu možno použiť aj vo forme výluhu na zalievanie.
- Vaječné škrupiny – usušené a rozdrvené na prášok obohatia pôdu o vápnik a ďalšie minerály. Do jednej jamky stačí asi jedna lyžica.
- Borák lekársky – mladé výhonky a kvety tejto rastliny sú zdrojom draslíka a dusíka. Nasekané časti môžete primiešať priamo do pôdy.
- Ďatelina – obsahuje draslík, vápnik, fosfor aj horčík. Natrhaná a nasekaná ďatelina výrazne zlepší výživovú hodnotu pôdy.
Tieto prírodné prísady podporia rast koreňového systému, posilnia odolnosť rastliny a výrazne zlepšia úrodu.