Šupky tohto ovocia dajte do jamky pri sadení paradajok. Dodá im veľa živín

paradajky sklenik
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Začiatkom mája sú mnohí záhradkári nedočkaví a pripravení začať s výsadbou paradajok. Skúsení pestovatelia však vedia, že úspech neprichádza s uponáhľaným rozhodnutím, ale so správnym načasovaním a prípravou pôdy.

Paradajky ako teplomilné rastliny veľmi zle znášajú mrazy, preto je ideálne počkať aspoň do polovice mája – po tzv. „studenej Žofii“ a „ľadových mužoch“.

V tomto období riziko nočných mrazíkov klesá na minimum, čím sa vytvárajú ideálne podmienky na výsadbu. Paradajky zasadené do teplej pôdy sa rýchlejšie ujmú, zakorenia a začnú zdravo a bohato rásť.

Prírodné hnojivá pod paradajky – čo vložiť do jamky pri výsadbe?

Správne pripravené miesto na výsadbu paradajok nie je len o výbere termínu, ale aj o kvalitnom hnojení hneď na začiatku. Namiesto kupovaných minerálnych hnojív sa oplatí využiť ekologické a prírodné alternatívy – tie sú ľahko dostupné a bohaté na draslík, ktorý je kľúčový pre tvorbu plodov.

Tu je prehľad najúčinnejších prírodných doplnkov, ktoré môžete vložiť do jamky pred zasadením sadenice:

  • Banánová šupka – výborný zdroj draslíka. Nakrájaná na menšie kúsky sa pridáva pod každú sadenicu. Stačí jedna šupka.
  • Čerstvá žihľava – mladé rastliny žihľavy obsahujú nielen draslík, ale aj dusík. Vložte ich na dno jamky a ľahko prisypte zeminou.
  • Drevený popol – jedna lyžica preosiateho popola poskytne rastline draslík aj množstvo ďalších mikro- a makroprvkov.
  • Púpava lekárska – jej listy, stonky a kvety môžu ísť priamo do jamky (bez koreňov). Púpavu možno použiť aj vo forme výluhu na zalievanie.
  • Vaječné škrupiny – usušené a rozdrvené na prášok obohatia pôdu o vápnik a ďalšie minerály. Do jednej jamky stačí asi jedna lyžica.
  • Borák lekársky – mladé výhonky a kvety tejto rastliny sú zdrojom draslíka a dusíka. Nasekané časti môžete primiešať priamo do pôdy.
  • Ďatelina – obsahuje draslík, vápnik, fosfor aj horčík. Natrhaná a nasekaná ďatelina výrazne zlepší výživovú hodnotu pôdy.

Tieto prírodné prísady podporia rast koreňového systému, posilnia odolnosť rastliny a výrazne zlepšia úrodu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *