Švajčiari plánujú zákaz jazdiť na elektromobiloch

chuttersnap xfaYAsMV1p8 unsplash

Švajčiarsko sa veľmi obáva zimných výpadkov elektrickej energie a pripravuje radikálne opatrenia na úsporu energie v prípade jej nedostatku.

Patrí medzi ne aj zákaz používania elektromobilov. Obmedzenia by mohli platiť aj v Nemecku, najmä pokiaľ ide o nabíjanie.

Vďaka vodnej energii má Švajčiarsko jednu z najekologickejších dodávok elektrickej energie v Európe. Alpská republika sa však teraz obáva výpadkov elektriny.

„V zime krajina dováža veľké množstvo elektrickej energie. V roku 2021 to bolo 5,7 miliardy kilowatthodín, ktoré pochádzali najmä z Francúzska a Nemecka,“ uvádza technologický portál „Golem“.

To znamená, že bez francúzskych jadrových elektrární alebo občasného prebytku nemeckej veternej energie by vo Švajčiarsku pravdepodobne zhasli svetlá.

Keďže však Francúzsko a Nemecko sú aj túto zimu veľmi nestabilnými kantónmi – Francúzsko kvôli mnohým výpadkom jadrových elektrární, Nemecko kvôli nepredvídateľnému náhodnému príkonu veternej a slnečnej energie v kombinácii s nízkymi výnosmi slnečnej energie v zime a akútnym nedostatkom plynu – Švajčiarsko teraz počíta s vysokým rizikom výpadkov elektrickej energie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

V návrhu, ktorý 23. novembra vydala Švajčiarska konfederácia pod názvom „Nariadenie o obmedzeniach a zákaze používania elektrickej energie“, sa predpokladajú drastické opatrenia, ktoré by sa mohli prijať v štyroch stupňoch stupňovania v prípade nedostatku elektrickej energie.

Napríklad je stanovené, že práčky nesmú pracovať pri teplote vyššej ako 40 stupňov Celzia. Chladničky sa nesmú chladiť pod 6 stupňov. Všetko, čo slúži len na pohodlie, ako sú sauny a parné kúpele, sa môže v samotnom dome používať len v obmedzenej miere.

Okrem rozsiahlych pravidiel pre prevádzku elektrických spotrebičov v komerčnom a súkromnom sektore obsahuje zoznam zákazov aj pikantné obmedzenia pre automobilovú dopravu. Na jednej strane sa má znížiť rýchlosť na švajčiarskych diaľniciach zo 120 km/h na 100 km/h.

Na druhej strane sa má znížiť rýchlosť na švajčiarskych diaľniciach zo 120 km/h na 100 km/h.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

To však bude pre vodičov elektromobilov skutočný oriešok: v prípade nedostatku elektrickej energie by mali zakázané jazdiť. V návrhu sa doslova uvádza: „Súkromné používanie elektromobilov je povolené len na nevyhnutne potrebné cesty (napr. odborná prax, nákupy, návšteva lekára, účasť na náboženských podujatiach, účasť na súdnych pojednávaniach).“

Vo Švajčiarsku by sa to podľa rôznych mediálnych správ týkalo približne 110 000 vodičov – a samozrejme by to bolo absolútne fatálne pre politicky podporovaný rozmach e-mobility vo Švajčiarsku: kto by si ešte kúpil elektromobil, keby musel počítať s tým, že ho nebude môcť kedykoľvek riadiť, najmä v zime? Hoci plán ubezpečuje, že zákazy jazdy sa budú uplatňovať až od tretieho zo štyroch „stupňov eskalácie“. Švajčiarom by sa však malo odporučiť, aby si elektromobil kupovali len ako druhé auto, ak vôbec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *