Tak toto je masaker! V Paríži vyšlo do ulíc stotisíc ľudí, žiadajú hlavu Macrona

francuzsko pariz protest 2023

Protestujúci na železničnej stanici v Paríži. Dymovnice na letisku v Biarritzi. Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v utorok nejavil žiadne známky poľavenia, keď sa národ pripravoval na desiaty deň celonárodných demonštrácií.

Rozsiahle protesty v posledných týždňoch ochromili hlavné služby v celej krajine v súvislosti s Macronovým návrhom zvýšiť vek odchodu do dôchodku pre väčšinu pracovníkov zo 62 na 64 rokov, čo pobúrilo opozičných zákonodarcov a odbory.

Očakáva sa, že v utorok sa do 240 plánovaných zhromaždení po celom Francúzsku zapojí až 900 000 demonštrantov, pričom len v uliciach hlavného mesta by ich malo byť 100 000, uviedla televízia BFM. Demonštranti začali zapĺňať ulice Paríža už v skorých popoludňajších hodinách.

Videá na sociálnych sieťach, ktoré overila CNN, ukazujú, ako protestujúci vypúšťajú dymovnice pred vchodom na letisko Biarritz a v nástupnej časti terminálu predtým, ako z reproduktorov zaznie vyhlásenie o evakuácii. Ďalej na severe sa protestujúci prechádzali po železničných koľajniciach na parížskej železničnej stanici Gare de Lyon, uviedla pobočka CNN BFM.

Začiatkom tohto mesiaca sa objavili zábery hromád odpadu v parížskych štvrtiach, pretože masívne štrajky proti reformám ovplyvnili mestské služby odvozu odpadu. Odborový zväz CGT však predtým uviedol, že smetiari od stredy svoj štrajk pozastavia.

Vláda minulý týždeň presadila veľmi nepopulárny návrh zákona bez hlasovania po dvoch neúspešných hlasovaniach o nedôvere, ktoré uvoľnili cestu dôchodkovým reformám. Tvrdí, že spoliehať sa na to, že pracujúce obyvateľstvo bude platiť za rastúcu vekovú skupinu dôchodcov, už nie je vhodné.

Blokovanie letísk je taktika, ktorú používajú protestujúci proti dôchodkovej reforme po celej krajine, pričom vo štvrtok ráno bol prerušený aj terminál 1 na letisku Charlesa de Gaulla severne od Paríža.

Na záberoch možno identifikovať najmenej štyri skupiny na základe ich insígnií, vrátane miestneho baskického odborového zväzu a dvoch národných združení – CGT Departmental Union of Pyrénées-Atlantiques a Fédération syndicale unitaire (FSU).

FSU, ktorá vysielala naživo video z utorkového protestu na letisku, je podľa svojej webovej stránky jedným z hlavných odborových zväzov v sektore vzdelávania vo Francúzsku, ktorý zastupuje „162 000 členov, z ktorých 88 % tvoria učitelia“.

CGT je jedným z piatich hlavných odborových zväzov v celej krajine a má pobočky po celej krajine.

CNN sa pokúsila kontaktovať FSU aj CGT a nemôže nezávisle potvrdiť, koľko ľudí sa zúčastnilo na proteste na letisku alebo ako sa udalosť vyvíjala.

One Reply to “Tak toto je masaker! V Paríži vyšlo do ulíc stotisíc ľudí, žiadajú hlavu Macrona”

  1. Myslím, že je jasné prečo zomrela mladá a inak zdravá žena. Ako vo všetkých prípadoch mladých a dokonca športovcov je to COVID-19. Svinstvo ktoré do seba dali napipichť v dobrej viere . Tak ich to stálo život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *