Talianska stredopravicová vláda premiérky Giorgie Meloniovej chystá zasadiť tvrdý úder mimovládnym organizáciám, ktoré privážajú po mori do krajiny tisíce migrantov. Na stole je podľa talianskych médií niekoľko možných opatrení od vysokých pokút po zadržanie lodí a ich konfiškácie. „Určite budú nové opatrenia,“ povedala Meloniová. Brusel pripravuje núdzový plán.
Ako uvádza denník La Stampa, stratégia by mala byť postavená na základe bezpečnostných dekrétov a zatlačiť na mimovládne organizácie, ktoré si vynucujú pristátie svojich lodí s migrantmi v talianskych prístavoch.
Osobitná pozornosť v chystaných opatreniach sa má preto venovať lodiam, čo by mohlo znepokojiť mimovládne organizácie a prinútiť ich k tomu, aby sa vyhli zakotveniu v Taliansku. Vláda prejednáva možnosť pokuty pre mimovládne organizácie až do výšky jedného milióna eur a tiež zadržanie lodí úradmi, s tým, že nemá byť vylúčená ani konfiškácia plavidla v prípade porušenia zákazu vstupu do talianskych výsostných vôd.
Obmedzenie nelegálnej migrácie, ktorá sa uskutočňuje väčšinou po mori, často za sprostredkovanie pašeráckych mafií a potom mimovládnych organizácií, bolo jedným z predvolebných plánov pravicových strán, ktoré zvíťazili v jesenných voľbách v Taliansku.
V minulých dňoch odmietli talianske úrady povoliť vylodenie 230 migrantov z lode Ocean Viking, ktorú prevádzkuje mimovládna organizácia SOS Méditerranée. Pristáť sa loď pokúšala pri talianskych brehoch od konca októbra.
Nakoniec v piatok pristála v prístave juhofrancúzskeho mesta Toulon, keď loď dostala vo štvrtok povolenie francúzskej vlády. Ako píše ČTK, stalo sa tak až potom, čo Paríž ostro skritizoval odmietavý postoj Talianska a pozastavil plán na prijatie 3500 žiadateľov o azyl z Talianska, na ktorom sa s Rímom dohodlo v lete. Talianska premiérka Giorgia Meloniová prístup Paríža odsúdila.
Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin vo štvrtok oznámil, že osoby, ktoré nemajú právo na azyl alebo pobyt vo Francúzsku, budú vyhostené. Dve tretiny utečencov podľa neho prevezme deväť európskych krajín, vrátane Nemecka. Podľa AFP sú migranti na lodi Bangladéšania, Eritrejci, Sýrčania, Egypťania, Pakistanci, Malijci, Sudánci a Guinejci.
Migranti budú umiestnení v „čakacej zóne“ mimo vojenského prístavu. Preživší na palube lode Ocean Viking, vrátane 57 detí, „nebudú môcť opustiť správne stredisko, kde budú umiestnení, a nebudú teda technicky vzaté na francúzskom území“, povedal Darmanin.
Paríž a Rím sa o osude lode bili zhruba týždeň. V utorok večer Meloniová uviedla, že francúzske úrady otvoria lodi svoj prístav, čo vyvrátili francúzski predstavitelia. Hoci Francúzsko plavidlo nakoniec prijalo, incident spôsobil diplomatickú roztržku medzi oboma krajinami.