Obyvatelia juhotalianskeho mesta Neapol a jeho okolia prežívajú obdobie neistoty. Oblasť, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Taliansku, čelí vážnej hrozbe zo strany prírody. Miestny Národný ústav pre geofyziku a vulkanológiu (INGV) varuje pred možným prebudením supervulkánu Campi Flegrei, známeho aj ako Flegrejské polia.
Varovanie od odborníkov: Zem pod Neapolom sa správa nezvyčajne
Taliansky vulkanológ Giuseppe Mastrolorenzo v rozhovore pre portál Napoli Village upozornil, že aktuálna sopečná kríza je odlišná od predchádzajúcich.
„Toto je úplne iná kríza ako tie predchádzajúce. Bradyseizmus je málo známy a nepredvídateľný. Začal mierne v roku 2005 a od roku 2012 sa zosilnil s obrovským nárastom plynov. Situácia je preto nepredvídateľná,“
povedal Mastrolorenzo.
Bradyseizmus je pomalý, pravidelný pohyb zemskej kôry, ktorý súvisí s vulkanickou aktivitou. Aj keď sa môže javiť ako nenápadný, podľa vedcov ide o vážny varovný signál. Mastrolorenzo porovnal správanie supervulkánu Campi Flegrei so sopkou Etna – tá je známa tým, že dokáže vybuchnúť náhle, aj keď navonok nič nenasvedčuje blížiacej sa erupcii.
„Môže nás prekvapiť práve vo chvíli, keď sa zdá, že je všetko pokojné. Ak totiž nedochádza k žiadnym pohybom alebo známkam bradyseizmu, neznamená to, že vulkán je nečinný. Nemáme žiadnu istotu, kedy a kde sa môže otvoriť erupčná trhlina,“
upozornil odborník.
Seizmická aktivita v regióne narastá
V marci región postihlo zemetrasenie s magnitúdou 4,4 – najsilnejšie za posledných 40 rokov. Obyvatelia Neapola boli zobudení hlasným dunením, ľudia v panike vybiehali z domov na ulice. V mnohých častiach mesta popadali omietky, rozbilo sa vybavenie domácností a zaparkované autá poškodili trosky z budov.
Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke približne tri kilometre v oblasti Via Napoli, len niekoľko kilometrov od samotného mesta. Podobná séria zemetrasení zasiahla oblasť aj vlani v máji – najviac otrasov vtedy zaznamenali práve vo Flegrejských poliach, ktoré sa nachádzajú na západnom okraji Neapola. Úrady vtedy okamžite zriadili krízové centrá, niektoré školy boli preventívne zatvorené a regály v obchodoch sa vyprázdnili pádom tovaru.
Falošný pocit pokoja môže byť nebezpečný
Aj keď sa seizmické prejavy niekedy dočasne utíšia, podľa Mastrolorenzových slov to neznamená, že hrozba pominula.
„Zakaždým, keď sa kríza alebo seizmická aktivita zastaví, máme tendenciu si myslieť, že je po všetkom. V skutočnosti však môžu silné otrasy, ako tie nedávne – alebo ešte silnejšie – prísť kedykoľvek. Za posledný mesiac sa výška zdvihu pôdy zvýšila z jedného centimetra na tri. Dúfajme, že budovy v oblasti sú dostatočne pevné, aby sa pri silnejších otrasoch nezrútili,“
dodal vulkanológ.
Vedci preto apelujú na neustálu pripravenosť a dôkladné monitorovanie oblasti. Zdanlivý pokoj môže byť klamlivý a v prípade supervulkánu môže ísť o ticho pred búrkou.