Všetci podvedome chápeme, že pleseň na stenách je nechutná. V obytnom dome nie je miesto pre takúto, ak to tak môžem povedať, „interiérovú výzdobu“. Žiaľ, niekedy sa pleseň na stenách vyskytuje aj v tom najprosperujúcejšom obydlí. Vtedy sa s ňou treba čo najskôr vysporiadať. Dobré je, že na odstránenie tohto problému nie je potrebné špecializované vybavenie ani špeciálne zručnosti. Poradí si s ním každý z nás. Hlavná je opatrnosť a pevná ruka.
Podstata problému
Plesne sú vlastne prejavom spór plesňových húb, ktoré sa dostali do úspešného živného prostredia. Prítomnosť plesní v dome okamžite pocítia alergici. Vidíte, že plesňové huby, ktoré sa úderne množia, uvoľňujú neuveriteľné množstvo alergénov a prírodných dráždivých látok.
Vidíte, že alergici nie sú jediní, ktorí trpia. Dráždivé látky uvoľňované plesňami zasahujú pokožku, sliznice, hrdlo a pľúca všetkých ľudí v dome. Rýma a kašeľ, alergické vyrážky na pokožke, početné očné lézie – len malý zlomok príznakov spôsobených plesňami!
Odstraňovanie plesní
Najjednoduchší a najbezpečnejší recept, ktorý zaručene zničí plesne spolu s ich spórami, zahŕňa použitie furacilínu. Rozpustite 3 tablety furacilínu v 5 litroch vody a výsledným roztokom ošetrite steny. Ak je rozsah problému príliš veľký, zvýšte koncentráciu – rozpustite tri tablety v litri vody.
Dobre funguje aj obyčajný stolový ocot. Nalejte ho do rozprašovača a hojne ním pokropte steny, potom počkajte približne hodinu. Potom bude potrebné ošetrené miesto umyť vodou. Samozrejme, po takomto postupe bude potrebné miestnosť riadne vyvetrať. Na odstránenie plesní však urobte všetko, čo je vo vašich silách.
Nakoniec, ak problém zašiel príliš ďaleko, budete musieť použiť „Beliznu“. Zrieďte ju vo vode v pomere jedna ku desiatim. Roztok naneste na poškodený povrch, počkajte hodinu a potom všetko zmyte vodou. Nezabudnite, že s prípravkom „Belizna“ budete musieť pracovať len v rukaviciach, aby ste si neublížili.
Preventívne opatrenia
Odborníci zdôrazňujú: aby sa v dome neobjavila pleseň, je potrebné všetkými prostriedkami kontrolovať úroveň vlhkosti v obydlí. Všetky mokré povrchy alebo predmety by sa mali nechať vyschnúť maximálne 48 hodín. V opačnom prípade bude dom čoskoro zamorený plesňou, s ktorou sa bude musieť vysporiadať všetkými vyššie uvedenými metódami.