Opakovane sme dokázali, že najjednoduchšie riešenia sú niekedy najúčinnejšie. Namiesto kupovania špecializovaných prípravkov na starostlivosť o rastliny sa niekedy oplatí poobzerať sa, koľko prírodných hnojív máme po ruke.
Mnohé z nich si môžeme pripraviť z odpadu, niektoré z relatívne lacných produktov každodennej spotreby. Nie je to fantastické? Napríklad namiesto hľadania prípravkov, ktoré obohatia pôdu o síru, si môžete vyrobiť vlastné domáce hnojivo zo zápaliek za pár drobných.
Čo ste nevedeli o používaní zápaliek
V súčasnosti sa zápalky pomaly prestávajú používať. Veď plynové variče sa pomaly stávajú minulosťou a sviečky alebo grily zapaľujeme zapaľovačmi. Zápalky však netreba považovať za prežitok minulosti, pretože obsahujú zlúčeninu, ktorá je pre rastliny veľmi prospešná a za ktorú v záhradkárskych obchodoch niekoľkonásobne preplácame.
Hovoríme samozrejme o síre, ktorá je hlavnou stavebnou zložkou zápalky. Túto zlúčeninu mnohé rastliny veľmi potrebujú. Nie nadarmo je cenným doplnkom špecializovaných hnojív.
Žiaľ, aby to nebolo také pestré, treba dodať, že hnojivo zo zápaliek nebude univerzálnym prípravkom. Niektoré rastliny neznášajú prítomnosť síry v pôde, preto sa oplatí vedieť, ktoré rastliny je lepšie domácim prípravkom nezalievať.
Ako pripraviť hnojivo zo zápaliek?
Ak chcete pripraviť hnojivo zo zápaliek, jednoducho vložte 20 zápaliek do 500 ml nádoby naplnenej vodou. Po hodine prípravok sceďte a zalievajte ním rastliny raz za 2 až 3 týždne.
Ako zistíte, kedy je hnojivo zo zápaliek pripravené na použitie? Ak voda získa červenohnedý odtieň a zostanú v nej len zápalky bez síry, znamená to, že sa síra vo vode úplne rozpustila.
Ktoré rastliny možno hnojiť hnojivom zo zápaliek?
Hnojivo zo zápaliek je bohaté nielen na síru, ale aj na horčík a fosfor. Pri jeho pravidelnom používaní zaznamenáte výrazné zlepšenie vzhľadu a rýchlosti rastu vašich rastlín.
Zápalkové hnojivo je obzvlášť obľúbené u rastlín, ktorým sa darí v kyslej pôde. Z tohto dôvodu sa odporúča pre: zamiokule, azalky, gardénie, kamélie, hortenzie, rododendrony, magnólie, vresy, čučoriedky, paradajky, uhorky, ríbezle alebo betlehemské hviezdy.
Ak si nie ste istí, či konkrétna rastlina dobre znáša zalievanie zápalkovým hnojivom, prečítajte si o jej vlastnostiach. Tým sa uistíte, že používate správne hnojivo.