Konzervatívny poslanec Tobias Ellwood tvrdí, že výstavba továrne na zbrane v Poľsku, ktorá by vyrábala muníciu podľa noriem NATO, by bola udržateľnejším spôsobom zásobovania ukrajinského vojnového úsilia…
Výstavba veľkej továrne na zbrane v Poľsku by zmenila situáciu v zásobovaní ukrajinských síl a mohla by byť potrebná na to, aby sa ukrajinské vojnové úsilie stalo udržateľnejším a menej závislým od západnej pomoci, uviedol britský konzervatívny poslanec pre britský denník Telegraph.
Tobias Ellwood, ktorý je zároveň predsedom obranného výboru britského parlamentu, pre noviny uviedol, že západné vlády vo svojich plánoch na pomoc Ukrajine preukázali nedostatok strategickej prezieravosti.
Rozhodnutie dodať bojové tanky západnej výroby privítal, ale domnieva sa, že model odovzdávania zbraní Kyjevu s rôznymi dodávateľskými reťazcami a typmi munície nebol dlhodobo udržateľný.
„Z dlhodobého hľadiska to jednoducho nie je možné.“
„Tanky dnes sú. Potrebujeme však stratégiu, ktorá zabezpečí, aby sa Ukrajina mohla brániť,“ povedal.
Koncept navrhnutý Ellwoodom je vytvorený podľa vzoru továrne na mikročipy, ktorú otvoril Taiwan, ktorý sa obáva, že by ho čínska invázia mohla odrezať od Západu. Podľa jeho slov by sa Ukrajine malo pomôcť urobiť to isté, aby si „mohla zaobstarať vlastné vybavenie podľa vlastnej špecifikácie, pravdepodobne podľa noriem NATO, a aby mala vždy chránený dodávateľský reťazec“.
S Poľskom sa už začali rozhovory o umiestnení takéhoto zariadenia a Ellwood navrhol, že Británia by mala prevziať vedúcu úlohu medzi západnými vládami, aby sa zabezpečilo, že každý projekt bude úspešný.
Predpokladá sa, že Ukrajina by mohla továreň využiť na výrobu tanku Leopard II s nemeckou licenciou.
Tento krok by tiež mohol výrazne zmierniť tlak na západné zbrojárske spoločnosti, ktoré sa snažia udržať krok s dopytom po vojne na Ukrajine a s potrebou doplniť zásoby u spojencov v NATO.
Ukrajinskí vojaci zasiahli nemocnicu v Luhansku, podľa Moskvy zahynulo 14 ľudí
Ukrajinská armáda zabila 14 ľudí a 24 ďalších zranila pri útoku na nemocnicu v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Podľa agentúry AFP to v sobotu uviedlo ruské ministerstvo obrany. Podľa vyhlásenia ruského ministerstva ukrajinské ozbrojené sily v sobotu ráno „úmyselne zasiahli budovu miestnej nemocnice“ v Novojadare raketometmi HIMARS. Medzi mŕtvymi a zranenými sú pacienti a zdravotnícky personál. Podobné tvrdenia bojujúcich strán nie je možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. „Úmyselný útok na známe civilné zdravotnícke zariadenie nepochybne predstavuje závažný vojnový zločin zo strany kyjevského režimu,“ uviedla ruská armáda vo vyhlásení. Uviedla, že lekári v postihnutej nemocnici poskytovali pomoc civilistom a vojenskému personálu niekoľko mesiacov.
Taliansko a Francúzsko kúpia 700 protilietadlových rakiet pre ukrajinský systém protivzdušnej obrany SAMP-T
Taliansko a Francúzsko sa dohodli na kúpe 700 protilietadlových rakiet pre systém protivzdušnej obrany SAMP-T, ktoré odovzdajú Ukrajine. Informuje o tom francúzska publikácia l’Opinion, uvádza Ukrinform. Dohoda bola dosiahnutá počas návštevy francúzskeho ministra obrany Sebastiena Lecorna v Taliansku v piatok 27. januára, keď sa v Ríme stretol so svojím talianskym kolegom Guidom Crosettom. Lecorne na Twitteri tiež uviedol, že počas stretnutia s Crosettom sa okrem iného dohodli na spoločnom zámere pokračovať v podpore Ukrajiny.
El País: Ukrajina chce 24 moderných stíhačiek, najlepšie F-16
Ukrajina by chcela od spojencov 24 moderných bojových lietadiel na vyzbrojenie dvoch letiek. Prioritou Kyjeva je získať jeden typ lietadla, najlepšie americký F-16, povedal hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat pre španielsky denník El País. Kyjev by podľa neho mohol mať záujem aj o francúzske stíhačky Rafale alebo švédske stíhačky Jas-39 Gripen, ktoré má vo výzbroji aj české letectvo.