Domáce prírodné hnojivá si získavajú čoraz väčšiu obľubu nielen pre svoju nízku cenu, ale aj pre šetrnosť k životnému prostrediu.
Jednou z menej známych, no prekvapivo efektívnych metód výživy rastlín je využitie obyčajných zápaliek. Táto jednoduchá pomôcka, ktorá sa už v domácnostiach takmer nevyužíva, v sebe skrýva pre rastliny mimoriadne cennú látku – síru.
Prírodná síra v zápalkách – nečakaný zdroj živín
Klasické zápalky síce ustupujú moderným zapaľovačom a elektrickým varičom, no ich zloženie ich stále robí zaujímavým pomocníkom pre záhradkárov. Hlavnou zložkou zápaliek je síra, minerál, ktorý hrá kľúčovú úlohu v raste a zdraví rastlín. Síra sa bežne vyskytuje v komerčných hnojivách, kde za ňu často zaplatíte podstatne viac než by ste museli.
Zápalky však ponúkajú ekologickejšiu a ekonomickejšiu alternatívu. Stačí ich vedieť správne použiť.
Ako pripraviť domáce hnojivo zo zápaliek
Vytvorenie zápalkového hnojiva je jednoduché a zvládne ho každý. Do pollitrovej nádoby napustenej vodou vložte približne 20 zápaliek a nechajte ich lúhovať približne hodinu. Po uplynutí tejto doby roztok sceďte – poznáte, že je pripravený, ak voda nadobudne červenkasto-hnedý odtieň a zápalky prídu o sírovú hlavičku.
Týmto spôsobom sa síra a ďalšie minerály, ako horčík a fosfor, uvoľnia do vody, ktorou môžete zalievať svoje rastliny. Ideálne je používať túto výživu raz za dva až tri týždne.
Pre ktoré rastliny je hnojivo vhodné?
Nie všetky druhy rastlín znesú síru v pôde. Preto je dôležité pred použitím hnojiva overiť, či je vhodné práve pre tú vašu. Zápalkové hnojivo sa odporúča predovšetkým pre rastliny preferujúce kyslejšie pôdy, ako napríklad:
- Azalky
- Rododendrony
- Gardénie
- Kamélie
- Zamiokulkasy
- Hortenzie
- Magnólie
- Vresy
- Paradajky
- Uhorky
- Čučoriedky
- Ríbezle
- Betlehemské hviezdy (Euphorbia pulcherrima)
Pravidelným používaním tohto prírodného hnojiva môžete pozorovať viditeľné zlepšenie rastu, sýtejšiu farbu listov a celkové spevnenie rastliny.
Pozor na výnimky
Aj keď sa zápalkové hnojivo môže zdať ako univerzálny zázrak, niektoré rastliny na síru reagujú negatívne. Než začnete s aplikáciou, vždy si overte, či konkrétny druh dobre znáša kyslejšiu pôdu a prítomnosť síry.