Trump porozprával o všetkom, prvýkrát od obvinenia na súde. Nezabudol na Putina a Bidena

trump

V utorkovom rozhovore sa bývalý prezident vyjadril k viacerým témam, od svojej prezidentskej kandidatúry v roku 2024 až po nedávne obvinenie v súvislosti s platbami za mlčanie herečke z filmov pre dospelých Stormy Daniels.

Bývalý americký prezident Donald Trump poskytol v utorok neskoro večer rozsiahly rozhovor, ktorý bol prvým oficiálnym vystúpením pre médiá, na ktoré si bývalý najvyšší predstaviteľ sadol po tom, ako bol začiatkom tohto mesiaca oficiálne obvinený.

Rozhovor, ktorý poskytol Tuckerovi Carlsonovi z televízie Fox News, sa uskutočnil v sídle Mar-a-Lago, bývalej prezidentskej rezidencii na Floride. Začal sa spomienkou bývalého prezidenta na jeho nedávne obvinenie, pričom podrobne opísal, že zamestnanci newyorského súdu plakali a dúfali v jeho kandidatúru do Bieleho domu v roku 2024.

„Nikdy som nič podobné nezažil,“ povedal Trump Carlsonovi. „Mnohí z nich plakali.“

Odsúdenie nezastaví kandidatúru v roku 2024

V skoku do reči Trump poznamenal, že z prezidentských volieb v roku 2024 nevypadne ani v prípade, že bude odsúdený za trestné obvinenia vznesené voči nemu v New Yorku.

„Nie, nikdy by som neodstúpil. Nie je to moja vec,“ povedal Trump v utorok na otázku, či by odstúpil aj v prípade, že by bol odsúdený za trestné obvinenia. „Neurobil by som to.“

Demokrati sú stranou „dezinformácií“, povedal Trump a tvrdil, že sa zameriavajú na potenciálnych volebných vyzývateľov.

Trumpa minulý mesiac obvinila veľká porota na Manhattane z obvinení súvisiacich s údajnými platbami za mlčanie filmovej hviezde pre dospelých Stormy Daniels. Trump bol obžalovaný a vyhlásil, že je nevinný, pričom prípad označil za „hon na čarodejnice“ proti svojej osobe.

Trump tiež spochybnil Bidenovu schopnosť kandidovať proti nemu v roku 2024 a ako potenciálnu náhradnú kandidátku uviedol viceprezidentku Kamalu Harrisovú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Odchod USA z Afganistanu bol „zahanbujúci

Keď Trump prešiel k stiahnutiu USA z Afganistanu, vyhlásil, že by sa z tejto vnútrozemskej krajiny stiahol s väčšou silou ako prezident Joe Biden, pričom stiahnutie označil za jeden z najtrápnejších momentov Spojených štátov.

„Afganistan, jedna z najhorších vecí, aké som kedy videl, myslím, že najtrápnejší moment, aký táto krajina kedy zažila, úprimne povedané, spôsob, akým sme sa stiahli,“ povedal Trump v utorok. „To bol ich plán, to nemalo nič spoločné so mnou… Boli by sme sa dostali von dôstojne a silou.“

Minulý týždeň Bidenova administratíva zverejnila správu po skončení akcie o stiahnutí z Afganistanu, v ktorej obvinila Trumpa z obmedzovania výkonu.

Trump kritizoval Bidena najmä za stiahnutie veľkej časti americkej armády pred vykonaním stiahnutia.

Počas sťahovania, ktoré vyvrcholilo leteckou operáciou z medzinárodného letiska Hámida Karzaja v Kábule, zahynulo pri samovražednom bombovom útoku 13 príslušníkov amerických ozbrojených síl a 170 Afgancov. Po samovražednom bombovom útoku uskutočnila americká armáda v Kábule útok bezpilotným lietadlom, pri ktorom zahynulo 10 civilistov.

Rozhovory s Putinom a „brilantným“ Siom

Pri spomienke na svoje predchádzajúce rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom sa Trump vyjadril, že s touto dvojicou svetových lídrov má len pozitívne skúsenosti.

„Hovoril som s [Putinom] o tom často,“ povedal Trump v utorok na otázku, či s lídrom hovoril o Ukrajine. „Videl som, že sa mu to páči. Považuje ju za súčasť Ruska.“

Trump, ktorý predtým vyzýval na ukončenie konfliktu a tvrdil, že by sa s ním v úrade nikdy nezačal, tlmočil, že Ukrajina sa „vyhladzuje“. Zároveň však priznal, že spoluprácu s Putinom mu sťažujú obvinenia zo spolčenia s Ruskom – obvinenia, ktoré popiera.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Putin však nebol jediným svetovým lídrom, o ktorom sa počas rozhovoru hovorilo – Trump ponúkol poznámky na adresu Si a severokórejského vodcu Kim Jon Una.

„Najvyššia rada. Všetci sú špičkoví,“ povedal Trump v utorok, keď sa ho opýtali na jeho názor na Siovu inteligenciu. „Prezident Si je brilantný človek.“

Trump tiež pochválil inteligenciu Kima a Putina, ale rýchlo skritizoval inteligenciu svojho nástupcu.

O sabotáži plynovodu Nord Stream: Nebolo to Rusko

Utorkový rozhovor sa skončil tým, že americký prezident krátko ponúkol svoj názor na sabotáž plynovodu Nord Stream a Carlsonovi povedal, že Rusko sa v žiadnom prípade nepodieľalo na zničení plynovodu.

„Nechcem dostať našu krajinu do problémov, takže na to nebudem odpovedať,“ povedal Trump v utorok na otázku, kto vyhodil do vzduchu plynovody Nord Stream. „Ale môžem vám povedať, kto to nebol, bolo to Rusko.“

Plynovody Nord Stream a Nord Stream 2, ktoré dodávali energiu z Ruska do Nemecka, zasiahli výbuchy v septembri 2022.

Vo februári držiteľ Pulitzerovej ceny, investigatívny novinár Seymour Hersh, tvrdil, že výbuchy zorganizovali USA s podporou Nórska, pričom predtým uviedol, že výbušniny boli na plynovodný systém nastražené pod zámienkou cvičenia NATO Baltops.

USA doteraz popreli akúkoľvek účasť na incidente napriek opakovaným odhaleniam, ktoré Hersh poskytol, a ktoré ponúkajú jasnejší obraz o tom, ako k sabotáži došlo.

Vyšetrovania, ktoré vykonali Nemecko, Švédsko a Dánsko, nevylúčili možnosť sabotáže. Rusko považuje incident za akt medzinárodného terorizmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *