Americký prezident Donald Trump údajne stanovil európskym lídrom trojtýždňovú lehotu na prijatie podmienok, ktoré by viedli k „kapitulácii“ Ukrajiny voči Rusku. Túto informáciu zverejnil fínsky poslanec Európskeho parlamentu Mika Aaltola, ktorý tvrdí, že Spojené štáty hrozia stiahnutím svojich vojsk z Európy, ak dohoda nebude dosiahnutá.
Aaltola, člen Európskej ľudovej strany, vo svojom príspevku na platforme X (predtým Twitter) uviedol: „Spojené štáty nám dali tri týždne na to, aby sme sa dohodli na podmienkach kapitulácie Ukrajiny. Ak tak neučiníme, Spojené štáty sa z Európy stiahnu.“ Tieto tvrdenia však neboli podložené konkrétnymi dôkazmi.
Podľa správ agentúry Reuters sa v posledných mesiacoch uskutočnili viaceré tajné stretnutia medzi americkými a ruskými predstaviteľmi vo Švajčiarsku, zamerané na ukončenie trojročného konfliktu na Ukrajine. Tieto rokovania vyvolali obavy, že Trumpova administratíva by mohla dospieť k dohode s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorá by prinútila Ukrajinu vzdať sa svojich ambícií vstúpiť do NATO a odstúpiť okupované územia, čo by fakticky znamenalo kapituláciu pred Moskvou.
Navyše, správy naznačujú, že Trump plánuje stiahnuť približne 20 000 amerických vojakov z Európy, čo predstavuje zníženie americkej vojenskej prítomnosti na kontinente o približne 20 %. Tento krok by mohol výrazne oslabiť obranné kapacity východoeurópskych krajín a posilniť ruský vplyv v regióne.
Európski lídri vyjadrili znepokojenie nad možným stiahnutím amerických síl a potenciálnymi dôsledkami pre bezpečnosť kontinentu. Poľský prezident Andrzej Duda po stretnutí s americkým vyslancom Keithom Kelloggom uviedol, že bol uistený o pokračujúcej prítomnosti amerických vojsk v regióne. Napriek tomu pretrvávajú obavy, že Trumpova politika by mohla viesť k oslabeniu transatlantických vzťahov a destabilizácii európskej bezpečnosti.