Ukrajinské ozbrojené sily údajne získali povolenie na použitie amerických zbraní pri útokoch hlboko na ruskom území, čo by znamenalo prelomenie jednej z posledných „červených čiar“. Napriek tomu však Kyjev momentálne nedisponuje takouto muníciou.
Niektoré ukrajinské médiá a blogeri šíria nepotvrdené správy, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa zrušila obmedzenia týkajúce sa použitia amerických striel na ciele v Rusku. Tieto obmedzenia zaviedla predchádzajúca administratíva Joea Bidena z obáv pred možnou odvetou a eskaláciou zo strany Moskvy. Tento opatrný prístup bol často kritizovaný nielen Ukrajincami, ale aj odborníkmi a podporovateľmi Kyjeva.
Oleg Katkov, šéfredaktor portálu Defense Express, pre televíziu Espreso uviedol: „Situácia s obmedzeniami používania západných zbraní na útoky na ruské územie sa skutočne zmenila k lepšiemu. Predtým boli takéto útoky úplne zakázané. Teraz pôsobíme bez obmedzení nielen v regióne Kursk, ale naprieč celým Ruskom.“
Oficiálne však tieto informácie neboli potvrdené ani Kyjevom, ani Washingtonom, ani Pentagónom. Ticho môže byť taktické, aby sa pred nepriateľom utajila nová schopnosť Ukrajiny. Proukrajinský bloger Igor Suško poznamenal: „Očakávam, že o takýchto záležitostiach, vrátane dodávok zbraní na Ukrajinu, bude v budúcnosti rádiové ticho. Tak, ako sa patrí.“
Postupom času sa menil prístup k ukrajinskej pomoci a prekračovaniu ruských „červených čiar“. Pred inváziou na Ukrajinu bolo darovanie protitankových striel Javelin veľkou vecou. Postupne Kyjev získal tanky, stíhačky a napokon aj rakety ATACMS či Storm Shadow.
Viac ako dva roky však platilo, že Ukrajinci nemohli použiť západnú muníciu a techniku na útoky v Rusku. Minulé leto bývalý prezident Joe Biden povolil útoky v okolí Charkovskej oblasti, kde Rusi spustili novú ofenzívu. Obmedzenie sa však vzťahovalo na niektoré druhy zbraní, ako je ATACMS. Neskôr sa povolenie rozšírilo aj na ďalšie susedné oblasti, vrátane Kurskej oblasti. Obmedzenie na ATACMS bolo zrušené v dôsledku eskalácie zo strany Ruska, po ktorej sa do bojov po jeho boku zapojili aj vojaci z KĽDR.
Ak sa potvrdí, že Ukrajina dostala povolenie útočiť hlboko v Rusku, bolo by to prelomové. Nič to však nemení na fakte, že Ukrajina nemôže útočiť hlboko v Rusku americkými raketami, pretože takúto muníciu jednoducho nemá.
„Problémom však zostáva rozsah týchto úderov. Rusko má prostriedky na zasahovanie hlboko do celého územia Ukrajiny. My máme len vlastné systémy s dosahom až 2 500 km. Je dôležité poznamenať, že hovoríme o dronoch, nie o raketách. Inými slovami, nemáme západné systémy schopné zasiahnuť ciele na také vzdialenosti,“ dodal Katkov.
Ukrajina v súčasnosti vlastní iba americké taktické balistické rakety ATACMS, pričom má však len variant s dosahom do 300 kilometrov. O niečo väčšiu vzdialenosť – približne 560 kilometrov – môžu kyjevské sily dosiahnuť raketami Storm Shadow, známe aj ako SCALP.
Stále však ide o strely, ktoré môžu zasiahnuť len pohraničné oblasti Ruska. Tie navyše patria do klasifikácie NATO ako rakety krátkeho doletu (do 1 000 kilometrov).
Ukrajina v minulosti požadovala od USA balistickú strelu stredného doletu Tomahawk, ktorá podľa verzie dokáže prekonať až 2 500 kilometrov. Zatiaľ jej však nebolo vyhovené.
Ukrajinci by mohli získať aj rakety vzduch-zem JASSM-ER s doletom až 1 000 kilometrov, ktoré by mohli odpaľovať stíhačky F-16. Zatiaľ však nepadlo rozhodnutie, že by ich Pentagón zahrnul do balíka vojenskej pomoci.
Ak sa potvrdí, že Ukrajina môže útočiť aj hlboko v Rusku, no Kyjevu nebude poskytnutá žiadna nová technika, ktorá by takéto útoky umožnila, pre ukrajinské sily sa na bojisku veľa nezmení. Naďalej budú pri diaľkových útokoch odkázané na rakety vlastnej výroby a drony.