Starostlivosť o záhradu a sad, v ktorom voľne rastú ovocné stromy, je pre mnohých ľudí skutočnou vášňou. Zber šťavnatého a chutného ovocia z vlastnej úrody je prvotriednym pocitom a veľkou pýchou. Niekedy však môžete naraziť na prekážky. Prečítajte si o nezjavnom spôsobe, ako zvýšiť úrodu z ovocných stromov.
Ako sa staráte o svoje ovocné stromy?
Jedným z najdôležitejších opatrení je poskytnúť rastlinám potrebné živiny. Hnojenie ovocných stromov je otázka, ktorá zamestnáva záhradkárov od jari. Mnohí z nich sa rozhodujú pre organické prípravky a prírodné hnojivá, ako je hnoj alebo kompost. Sú nielen výživné, ale zlepšujú aj štruktúru pôdy. Riziko prehnojenia ovocných stromov, ktoré by malo za následok intenzívny rast, ale slabé výnosy, sa takmer vytráca. To však nie je všetko, čo môžeme urobiť, aby sme si v lete a na jeseň vychutnali chuť ovocia z vlastnej záhrady.
Držte sa konárov. Prekvapujúci patent
Záhradkári často sledujú, či ich ovocné stromy nie sú napadnuté škodcami a chorobami. Ako iste viete – čím skoršia reakcia, tým lepšie. Existuje však aj ďalší dôvod zníženia úrody stromov a kríkov. Ide o vtáky, ktoré sú tiež labužníkmi ovocia.
Hoci je ich prítomnosť v záhrade užitočná a príjemná, radšej by sme neboli, keby nám úrodu zožrali. Na to sa dá použiť jednoduchý, ale nie samozrejmý patent. Konáre na viacerých miestach obalíme hliníkovou fóliou. Môžete ju tiež narezávať na tenké pásiky a zavesiť tak, aby voľne viseli. Prečo to funguje. Lesklý a šuštiaci materiál odradí vtáky, ktoré sa vzdajú koristi v podobe dozrievajúceho ovocia.
Prírodné prípravky na ochranu rastlín
Ovocné stromy sa môžu stať cieľom nezvaných hostí. Niektorí ľudia inštinktívne siahajú po syntetických prípravkoch na ochranu proti škodcom, iní sa spoliehajú na domáce prostriedky. Tie sú vysoko účinné, bezpečné pre ekosystém a stoja málo.
Jedným z príkladov je postrek ovocných stromov a kríkov rebríčkom obyčajným. Poradí si predovšetkým s voškami, ale poradí si aj s roztočmi pavúkovcov a belorítkami, ktoré ničia nielen pestované exempláre, ale aj okrasné rastliny.
Ako postrekovať rebríček?
Veľkou výhodou je, že rebríček rastie na lúkach a pustatinách. Nebude ťažké ho nájsť. Kvitne od júna do októbra a práve vtedy je vhodný na prípravu domácich pesticídov. Ako na to?
Nakrájajte 1 kg kvitnúcej byliny na malé kúsky a zalejte ju 10 litrami horúcej vody. Odstavte na 24 hodín. Prípravok zrieďte vodou v pomere 1:10 a postriekajte. Môže sa používať preventívne.