Ukrajina je od rána pod brutálnou paľbou. Rusi vystrelili 120 rakiet

Untitled 1 8

Starostovia ukrajinského hlavného mesta Kyjev a západného Ľvova hlásia, že na tieto mestá dopadli ruské rakety.

Kyjevský starosta Volodymyr Kličko varoval pred možnými výpadkami elektriny a požiadal obyvateľov, aby si nabíjali telefóny. Rakety zasiahli aj Charkov na východe Ukrajiny.

Ukrajina vo štvrtok hlásila sériu ruských raketových útokov, keď bolo vo viacerých mestách počuť výbuchy, ktoré podľa úradov pochádzali zo systémov protivzdušnej obrany zostreľujúcich prilietajúce rakety.

Silná paľba sa zameriava na Kyjev, uvádza spravodajca Aljazeera

Charles Stratford z Al-Džazíry, ktorý sa hlási z Kyjeva, hovorí, že sirény bolo po prvýkrát počuť v hlavnom meste okolo piatej hodiny ráno, po čom približne pred pol hodinou nasledovalo niečo, čo „znelo ako silná paľba“.

„Je veľmi ťažké povedať, či ide o zachytené rakety, alebo o takzvané kamikadze drony, alebo či v skutočnosti išlo o úder – bol tam jeden mimoriadne veľký výbuch, ktorý by naznačoval, že to nebolo zachytené,“ povedal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

„O niekoľko minút neskôr sa na oblohe nad nami objavilo niečo, čo sa zdalo byť zachytené – bol tam hlasný hukot a dymová stopa a potom na oblohe kúdoly dymu, čo by naznačovalo zachytenie bezpilotných lietadiel,“ dodal.

„Bol to prvý veľký zásah tu na hlavné mesto za viac ako týždeň.“

Na Ukrajinu bolo vypálených viac ako 120 rakiet

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak tvrdí, že na Ukrajinu bolo vypálených viac ako 120 rakiet.

„Čakáme na ďalšie návrhy ‚mierotvorcov‘ o (mierovom) riešení,“ napísal na Twitteri, čím narážal na výzvy Ruska na riešenie vojny, ktorú Moskva začala inváziou 24. februára.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Kyjevský starosta vyzýva obyvateľov, aby si urobili zásoby vody

Kyjevský starosta Vitalij Kličko na Telegrame uviedol, že v hlavnom meste môže dôjsť k výpadkom elektrickej energie, a vyzval obyvateľov, aby si nabíjali svoje zariadenia a zásobili sa vodou.

Na východe hlavného mesta zasiahli úlomky zostrelených rakiet dva súkromné domy, zatiaľ čo na juhozápade mesta bol poškodený „priemyselný podnik“ a detské ihrisko, uviedla kyjevská mestská vojenská správa.

Prerušenie dodávky elektrickej energie bolo oznámené aj v Odeskej a Dnepropetrovskej oblasti s cieľom minimalizovať možné škody na energetickej infraštruktúre.

Bez prúdu je 90 percent Ľvova:

Primátor Ľvova Andrij Sadovyj na Telegrame uviedol, že 90 percent mesta na západe Ukrajiny je bez elektriny a nefungovala elektrická verejná doprava.

„Môže dôjsť k prerušeniu dodávok vody,“ povedal.

Mesto, ktoré leží blízko ukrajinských hraníc s Poľskom, bolo počas vojny relatívne bezpečným útočiskom, ale čelilo ruským raketám – aj vo štvrtok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *