Ukrajincom sa darí postupovať ďalej a podľa slov ukrajinského poradcu v otázkach obrany Jurija Saka v tom nemienia prestať a vziať si chcú aj niečo, čo Rusi získali v roku 2014.
Áno ide o ostrov Krym, ktorý od roku 2014 podľa Moskvy patrí Rusku. Ukrajina a EÚ si myslí niečo iné. Ukrajinci si ho teraz chcú vziať späť.
„Oslobodíme našu zem a obnovíme ukrajinské územie v rámci medzinárodne uznaných území, ktoré zahŕňajú Krym,“ povedal Sak pre BBC.
„Som presvedčený, že naše vojenské plánovanie bude stále na dobrej úrovni ako v Kyjive, Černihive, Charkive a teraz v Chersone,“ dodal.
Už skôr sme počuli z ruskej strany, že Moskva si bude brániť okupované územie aj jadrovými zbraňami. Či sa tak stane je ale podľa niektorých analytikov skôr nereálne.
Kremeľ aj napriek ruskému sťahovaniu pokladá Cherson a okolie za súčasť Ruska
Kremeľ naďalej pokladá Chersonskú oblasť, kde sa úspešne rozvíja ukrajinská protiofenzíva a ruské vojská ustupujú, za súčasť Ruska. Povedal to hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov. V stiahnutí z pravého, západného brehu Dnepra vrátane oblastnej metropoly Chersonu nevidí hovorca nič ponižujúce.
„Je to (Chersonská oblasť) subjekt Ruskej federácie. Toto postavenie je stanovené a zakotvené v zákonoch. Tu nie sú a nemôžu byť žiadne zmeny,“ povedal Peskov. Hovorca odmietol odpovedať na otázky novinárov, ako prezident Putin prijal hlásenie generála Sergeja Surovinkina o situácii v Chersone a rozhodnutie stiahnuť odtiaľ ruské vojská, ktoré prijal minister obrany Sergej Šojgu.
V Chersone ľudia vychádzajú na ulice vítať ukrajinských vojakov, tvrdia médiá
Ľudia v Chersone vychádzajú na ulice s ukrajinskými vlajkami, aby privítali ukrajinských vojakov, uviedol miestny portál Most, od ktorého túto správu prevzali aj ďalšie ukrajinské médiá, napríklad denník Ukrajinská pravda. Ľudia s vlajkami sa podľa webu schádzajú na centrálnom námestí Slobody, kde sa na jar konali demonštrácie proti ruskej okupácii mesta. Snímok ukrajinského vojaka v uliciach jedného z chersonských sídlisk medzitým zverejnil server RBK-Ukrajina.
Už skôr sa v centre Ruskom okupovaného mesta objavila ukrajinská vlajka. Vyvesili ju príslušníci hnutia odporu, uviedol RBK-Ukrajina s odvolaním sa na snímku, ktorú zverejnil miestny novinár Konsťantyn Ryženko.
Free life is returning to Kherson together with Ukrainian flags.
🇺🇦🇺🇦🇺🇦💛💙
📹: Kostiantyn Ryzhenko pic.twitter.com/4ePJ3iOOGK— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 11, 2022
Cherson, dôležitý prístav pri ústí Dnepra, okupovalo Rusko 254 dní
Od začiatku ruského útoku na Ukrajinu 24. februára bol Cherson jedným z dôležitých cieľov invázie, o jeho ohrození informovala ukrajinská rozviedka už pred začatím invázie. Rusi mesto obsadili 2. marca. Cherson sa stal prvým veľkým ukrajinským mestom, ktorého sa Rusi zmocnili po vpáde na Ukrajinu.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu nariadil 9. novembra v Chersonskej oblasti stiahnutie ruských vojsk z pravého brehu Dnepra, kde sa Cherson nachádza. Ruské úrady už predtým nariadili evakuáciu obyvateľov Chersonu na ľavý breh rieky Dneper.