Uniknuté špionážne dokumenty odhaľujú, čo chcel Putin urobiť s Ukrajinou

putin rusky prezident

Ruský prezident Vladimir Putin plánoval „totálne vyčistenie“ Ukrajiny pomocou teroru od domu k domu, aby si podmanil jej obyvateľov, ukazujú údajne uniknuté špionážne dokumenty.

Mrazivé e-maily od ruskej tajnej služby FSB hovoria o príkazoch „zhora“ odviesť civilistov do koncentračných táborov v snahe podmaniť si Ukrajinu.

E-maily unikli od zdroja FSB k ruskému aktivistovi za ľudské práva Vladimirovi Osečkinovi, ktorý založil webovú stránku Gulag, ktorá upozorňuje na podmienky vo väzenskom systéme v krajine, uviedol americký denník Sun.

K úniku informácií došlo týždeň po tom, ako Medzinárodný trestný súd obvinil Putina z vojnových zločinov v súvislosti s údajným plánom deportovať ukrajinské deti do Ruska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Rusko uskutočnilo viac ako 16 000 nútených deportácií.

Tieto odhalenia prišli v čase, keď sa zdá, že ruské sily sústreďujú svoje úsilie na východnej Ukrajine.

Niekoľkomesačné úsilie Moskvy o dobytie kľúčového ukrajinského mesta Bachmut sa zastavilo napriek tomu, že vodca ruskej žoldnierskej skupiny Wagner začiatkom marca vyhlásil, že mesto bolo obkľúčené z troch strán.

Hlavný veliteľ ukrajinských síl Valerij Zálužný uviedol, že bitka o Bachmut sa „stabilizuje “ a „obrovské úsilie “ jeho jednotiek zatiaľ zadržiava sily Moskvy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Zalužnyj uviedol, že jeho vyhlásenie, ktoré zverejnil v piatok na Facebooku, prišlo po rozhovore s náčelníkom generálneho štábu Spojeného kráľovstva admirálom sirom Tonym Radakinom o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Britské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že ruský útok na Bachmut sa  z veľkej časti zastavil“, a dodalo, že Moskva pravdepodobne presunula svoju pozornosť na sever a juh Bachmutu, kde v piatok prebiehali ťažké boje.

V dennej aktualizácii agentúrnych správ sa uvádza, že tento krok signalizuje „celkový návrat k defenzívnejšiemu operačnému dizajnu“ po tom, čo ruské krvavé snahy o dobytie Bachmutu zlyhali.

Ukrajina teraz signalizuje protiofenzívu s cieľom získať späť územie, ktoré stratila v prospech moskovských síl.

Ukrajinský generálplukovník Oleksandr Syrskyi povedal, že Vagnerovi žoldnieri, ktorí sa snažia dobyť Bachmut, strácajú „značné sily“ a „veľmi skoro “ sa jeho sily chopia tejto „príležitosti“.

Skupina Wagner tak zúfalo hľadá bojovníkov, že robí nábor na Pornhube.

Na inom mieste v krajine zahynulo v piatok pri bombardovaní ruskými raketami dlhého doletu najmenej 10 civilistov a 20 bolo zranených, informoval Guardian.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Dvaja z nich zahynuli v meste Bilopillia v Sumskej oblasti severne od Bachmutu, uviedol Zelenského úrad.

Začiatkom tohto týždňa zahynul jeden človek pri ostreľovaní v Záporoží a najmenej osem ďalších bolo zabitých pri študentskom internáte neďaleko Kyjeva.

„Rusko ostreľuje mesto s beštiálnou krutosťou,“ napísal Zelenskyj v príspevku na Telegrame, ku ktorému pripojil video, na ktorom je podľa neho vidieť, ako ruská raketa zasiahla deväťposchodový obytný dom v Záporoží.

„Ostreľujú sa obytné oblasti, kde žijú obyčajní ľudia a deti.“

Zatiaľ čo Rusko pokračuje v bombardovaní Ukrajiny, Moskva sa snaží posilniť svoje bojové sily.

Kremeľ spustil náborovú kampaň v nádeji, že sa mu tento rok podarí získať až 400 000 nových vojakov, aby doplnil svoje klesajúce rady, informovala agentúra Bloomberg.

Mobilizačná kampaň by Moskve umožnila vyhnúť sa použitiu svojich záložníkov po tom, čo rozhodnutie o mobilizácii z jesene minulého roka vyvolalo obavy a viedlo k masovému odchodu miliónov Rusov z krajiny.

One Reply to “Uniknuté špionážne dokumenty odhaľujú, čo chcel Putin urobiť s Ukrajinou”

  1. Ak používate slovo “ údajne“ ,tak informáciu nemôžte preukázať.Načo potom zaberáte priestor bludmi!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *