Ján Budaj – jeden z lídrov Nežnej revolúcie a súčasný dočasne poverený minister životného prostredia – podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB, ako uvádza archívny dokument z 23. júna 1979. Táto skutočnosť bola objavená českým historikom pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS.
V správe, ktorá sa dostala do verejného priestoru, je uvedené, že Ján Budaj sa zaviazal komunistickej tajnej polícii donášať na svojich kamarátov a zachovať tajomstvo „protištátnej činnosti“ Tomáša Petřivého a Gabriela Levického.
Minister Budaj však celú vec popiera a tvrdí, že si len pamätá podpis o zachovaní mlčanlivosti. V roku 2008 pre médiá vyhlásil, že napriek podpisom klamal tajným orgánom pri každej príležitosti.
Budaj v minulosti viackrát spoluprácu so ŠtB vylučoval, pretože bol jedným z najčastejšie vypočúvaných a zatýkaných ľudí na Slovensku pred rokom 1989.
V mladosti kritizoval Ján Budaj komunistický režim a po ukončení strednej školy sa pokúsil s kolegom utiecť za hranice Československa, čo sa mu však nepodarilo. Podľa Ústavu pamäti národa sa stal „nepriateľskou osobou s poškvrneným kádrovým profilom“. Viackrát bol uväznený a vypočúvaný, a aj po prepustení mal zákaz opustiť krajinu.
Posledný diel dokumentárneho seriálu ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, kde Ján Budaj s dokumentom konfrontujú, bude vysielaný na Jednotke RTVS v stredu o 22.10 h. Zostáva otázne, či sa Budajovi podarí vysvetliť svoju pozíciu a ako ovplyvní jeho minulosť jeho súčasný politický post.
Ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Budaja vyznamenalo viacero osobností na Slovensku za ich prospech krajine. Medzi nimi napríklad aj transsexuálny DJ Matia Lenická, ktorá je dnes ženou.
„Minister životného prostredia Ján Budaj po tretí raz odovzdal Ceny ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore a obhajobe práv menšín. Pätica laureátov si z rúk ministra prevzala ocenenie priamo na pôde Ministerstva životného prostredia SR pri príležitosti 33. výročia Nežnej revolúcie.“ uvádza ministerstvo.
Podľa ministra Jána Budaja občianska angažovanosť zostáva aj po vyše troch desaťročiach kľúčová pri ochrane životného prostredia a obhajobe ľudských práv. „November ´89 bol konštitučný okamih politického spoločenstva, ktoré stále na Slovensku existuje a drží líniu. Stále sa učíme žiť v slušnom a slobodnom štáte. Zachovávanie a obhajoba hodnôt slobody a demokracie je a musí zostať pilierom vyspelého európskeho spoločenstva, obzvlášť v čase bezprecedentnej klimatickej a energetickej krízy,“ zdôraznil počas slávnostného podujatia minister Ján Budaj, jeden z lídrov Nežnej revolúcie. Ocenenie ministra životného prostredia získali: Ján Jenčo, Andrej Barát, Martin Petráš, Jozef Ridzoň a Matia Lenická.
„Matia Lenická, aktivistka a hudobníčka – slovenská drum&bassová dídžejka, producentka a komentátorka denníka SME, známa aj pod umeleckým menom B-Complex. Ocenenie získala za občiansku angažovanosť, osobnú odvahu a obhajobu práv menšín. V roku 2015 otvorene zverejnila, že je bi-gender. Pravidelne podporuje práva ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou a rodovou identitou. Ukazuje, že svet je farebný a inakosť nie je problémom, ale obohatením pre všetkých.“ informuje ministerstvo.
Jozef Ridzoň, ornitológ, je dlhoročným členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Ocenenie získal za prínos v ochrane životného prostredia. V rokoch 2020 – 2022 spolupracoval s MŽP SR na nastavovaní pravidiel pre platby farmárom za obhospodarovanie pôdy v novom období Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré sa začína v roku 2023. Výsledkom sú platby za ekoschémy a schémy za životné prostredie, ktoré prispejú k zvyšovaniu biodiverzity v poľnohospodárskej krajine, vrátane biodiverzity a početnosti vtákov, a zároveň k zníženiu používania chemikálií.