Stará chladnička môže byť najväčším žrútom energie, pretože beží nepretržite po celý rok a na jej prevádzke nie je možné ušetriť peniaze ako pri iných spotrebičoch. Ak však chcete znížiť náklady na jej prevádzku, môžete skontrolovať jej energetickú účinnosť.
Novšie modely chladničiek sú označené hodnotami energetickej účinnosti, ktoré vypracovala Európska únia na základe ich spotreby a veľkosti. Možno je čas na jej výmenu. Ak ju nechcete vymeniť, vyskúšajte tieto tipy.
Nastavte správnu teplotu
Optimálna teplota vo vašej chladničke by mala byť približne 5 stupňov Celzia. Je dôležité, aby nikdy nepresiahla 8 stupňov, pretože to môže viesť k rýchlemu rastu baktérií. Rovnako by teplota nikdy nemala klesnúť pod 4 stupne, čo by mohlo viesť k zamrznutiu potravín, častejšiemu zapínaniu kompresora a vyššej spotrebe energie.
Neotvárajte ju zbytočne
Teplota chladničky nie je záležitosťou jedného jednoduchého faktora. Dlhodobé otváranie a vetranie chladničky, skladovanie teplých potravín a jej umiestnenie v blízkosti steny, vykurovacieho telesa alebo okna, kde na ňu svieti slnko, jej neprospieva. Časté výkyvy teploty môžu spôsobiť, že potraviny rýchlejšie stratia svoju čerstvosť.
Správne skladovanie potravín
Chladnička má teplotné zóny, ktoré ovplyvňujú spôsob a miesto skladovania rôznych druhov potravín. Potraviny, ktoré je potrebné čo najskôr spotrebovať, ako napríklad koláče, sendviče, omáčky a polievky, by sa mali skladovať v hornej časti chladničky. Pre mliečne a mastné výrobky je vhodnejšia polica o niečo nižšie. Pre surové mäso a ryby je najlepšou voľbou spodná polica.
Zásuvky v spodnej časti chladničky sú určené na ovocie a zeleninu, ako sú bobuľoviny, čerešne, listová zelenina a pór. Niektoré druhy ovocia a zeleniny však nie sú vhodné do chladničky a je lepšie ich skladovať inde. Častou chybou je skladovanie citrusových plodov, banánov alebo ananásov v chladničke.