Spojené štáty naďalej vnímajú otázku vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako citlivú tému, ktorá by mohla viesť k zásadným geopolitickým dôsledkom. Podľa poradcu pre národnú bezpečnosť USA Mikea Waltza Washington nechce Ukrajinu v NATO, pretože by to mohlo okamžite zaväzovať amerických vojakov k jej obrane.
USA sa obávajú priameho zapojenia do vojny
Mike Waltz v rozhovore pre Fox News jasne uviedol, že Spojené štáty nechcú dopustiť, aby sa Ukrajina stala členom NATO.
„Nevidím ako možnosť, že by Spojené štáty nechali Ukrajinu vstúpiť do NATO. Potom by americkí vojaci boli okamžite povinní podľa článku 5 ísť Ukrajinu brániť,“ vyhlásil Waltz. Tento článok aliancie totiž stanovuje, že útok na jedného člena je považovaný za útok na všetkých, čo by mohlo USA vtiahnuť do priameho konfliktu s Ruskom.
Napriek tomu Waltz zdôraznil, že Spojené štáty zostávajú pevne oddané Severoatlantickej aliancii. „Sme úplne viazaní NATO,“ uviedol. Dodal však, že bezpečnostné záruky pre Ukrajinu predstavujú úplne inú záležitosť.
Bezpečnostné garancie namiesto členstva v NATO?
Podobný postoj už skôr vyjadril aj americký minister obrany Pete Hegseth, ktorý naznačil, že Ukrajina by mohla namiesto členstva v NATO získať inú formu bezpečnostných garancií. Tie by mali poskytovať európske aj niektoré mimoeurópske krajiny.
„Spojené štáty neveria, že členstvo Ukrajiny v NATO je reálnym výsledkom vyjednávania,“ povedal Hegseth pre CNN. Zároveň vylúčil možnosť, že by v rámci bezpečnostných záruk boli na Ukrajine rozmiestnené americké vojenské jednotky. S týmto stanoviskom podľa dostupných informácií súhlasí aj bývalý prezident Donald Trump.
Zelenskyj je ochotný pre vstup do NATO odstúpiť
Naopak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulosti opakovane vyhlásil, že členstvo v NATO je pre jeho krajinu tou najlepšou možnou bezpečnostnou zárukou. V nedeľu dokonca naznačil, že je ochotný kvôli tejto otázke odstúpiť zo svojej funkcie.
Vzhľadom na súčasnú situáciu však zostáva nejasné, či Ukrajina bude môcť v dohľadnom čase do aliancie vstúpiť. Spojené štáty aj niektoré ďalšie krajiny NATO sa obávajú, že by to viedlo k ešte väčšej eskalácii konfliktu s Ruskom, a preto radšej hľadajú iné spôsoby, ako Ukrajinu podporiť.
V skratke:
- USA nechcú, aby Ukrajina vstúpila do NATO, pretože by to znamenalo priamu vojenskú konfrontáciu s Ruskom.
- Namiesto toho Spojené štáty zvažujú iné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, na ktorých by sa podieľali aj ďalšie krajiny.
- Americký minister obrany Pete Hegseth vylúčil rozmiestnenie amerických vojsk na Ukrajine.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pre vstup do NATO natoľko odhodlaný, že naznačil možnú rezignáciu.