USA rozširuje svoju vojenskú silu. Bližšie k Rusku v poľskom meste vznikne toto

AP22046057083060

Nová posádka americkej armády v Poľsku bude prvou stálou posádkou americkej armády v Poľsku a ôsmou takouto posádkou v Európe. V súčasnosti je päť amerických posádok umiestnených v Nemecku a po jednej v Taliansku a Belgicku. Doteraz bola v Poľsku umiestnená regionálna jednotka známa ako Area Support Group Poland (ASG-P). Takéto jednotky existujú aj v Rumunsku, Bulharsku, Bosne a Kosove.

Poľské ministerstvo obrany uviedlo, že posádka bola zriadená na základe rozhodnutia prezidenta Joea Bidena z roku 2022. Posádka sa bude podieľať na logistickej a infraštruktúrnej podpore amerických jednotiek umiestnených v Poľsku. Bude tiež spravovať vysunuté pracoviská americkej armády v krajine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Začiatkom marca Pentagón oznámil, že prví americkí vojaci, ktorí boli natrvalo pridelení do Poľska ako súčasť veliteľstva 5. zboru americkej armády, dorazili do Poznane na základňu s názvom Camp Kościuszko. Toto veliteľstvo bolo zriadené v Poznani v dôsledku rozhodnutí prijatých na samite NATO v Madride v júni 2022.

Minister obrany Mariusz Błaszczak sa v utorok zúčastnil na slávnostnom otvorení posádky, ktoré označil za „dôležitú udalosť v histórii Poľska a v histórii poľsko-amerických vzťahov“. Poukázal na skutočnosť, že od júla minulého roka nesie základňa názov „Camp Kościuszko“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Kościuszko bol hrdinom dvoch národov v boji za nezávislosť Poľska a v boji za nezávislosť USA v 18. storočí,“ povedal Błaszczak.

Poľský minister obrany uviedol, že Poľsko je vďačné za stálu prítomnosť amerických jednotiek v krajine, najmä v čase ruskej agresie na Ukrajine. Dodal, že je dôležité, aby Západ zostal jednotný a bezpečný. Podľa jeho slov sa cíti bezpečne, keď „naše ozbrojené sily navzájom spolupracujú, a príkladom takejto spolupráce je otvorenie americkej posádky v Poznani“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *