USA už toho majú dosť. Po celej Európe rozmiestnili cez 100 jadrových hlavíc

stihacka armada
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Spojené štáty americké prijali opatrenia na zvýšenie pripravenosti na možnú eskaláciu jadrovej hrozby v Európe. V rámci spolupráce s členskými štátmi Severoatlantickej aliancie (NATO) umiestnili na svojich vojenských základniach v Európe modernizované taktické jadrové zbrane.

Podľa dostupných informácií je v Európe rozmiestnených viac ako 100 takýchto zbraní, čo predstavuje približne polovicu celkového amerického arzenálu tohto typu.

Príprava na možné ohrozenie

Rastúce napätie medzi Západom a Ruskom, ktoré sa nevyhýba ani jadrovým vyhrážkam, prinútilo USA konať. Spojené štáty v spolupráci s NATO zintenzívnili obranné opatrenia, aby boli schopné reagovať na potenciálnu krízu. Ako uviedla Jill Hrubyová, správkyňa Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť (NNSA), nové gravitačné bomby typu B61-12 sú plne pripravené na použitie. „Zvýšili sme integráciu s NATO, ktoré má teraz lepší prehľad o našom jadrovom arzenáli,“ dodala Hrubyová.

Technologicky vyspelé zbrane

B61-12 predstavujú najnovšiu generáciu taktických jadrových bômb, ktoré boli navrhnuté ako flexibilnejšia alternatíva k masívnym strategickým zbraniam z čias studenej vojny. Tieto bomby sú určené na použitie na bojisku a majú nižšiu ničivú silu v porovnaní so strategickými zbraňami. Zatiaľ čo staršie modely, ako B83, dosahovali silu výbuchu až 1,2 milióna ton TNT, bomby B61-12 sú oveľa slabšie, s kapacitou v rozmedzí 50 až 300 kiloton TNT.

Rozmiestnenie a kompatibilita

V Európe sa tieto zbrane nachádzajú na amerických základniach v Nemecku, Belgicku, Taliansku, Turecku a Holandsku. Bombardéry a stíhačky, ako F-35A, F-16 či nemecko-talianske Panavia Tornado, zabezpečujú ich prenositeľnosť. Tento systém je výsledkom dlhoročnej spolupráce NATO v oblasti zdieľania jadrových zbraní.

Ruská jadrová doktrína

Spojené štáty však čelia výraznej jadrovej prevahe zo strany Ruska, ktoré disponuje približne 2 000 taktickými jadrovými zbraňami. Moskva navyše v roku 2022 revidovala svoju jadrovú doktrínu a naznačila, že použitie týchto zbraní môže byť opodstatnené aj pri konvenčnom útoku štátom podporovaným jadrovou veľmocou. Tieto zmeny podčiarkujú rastúce napätie medzi oboma stranami.

V skratke:

  • Spojené štáty rozmiestnili v Európe viac ako 100 modernizovaných taktických jadrových zbraní typu B61-12.
  • Tieto bomby sú určené na bojisko a majú nižšiu ničivú silu v porovnaní so strategickými jadrovými zbraňami.
  • Zbrane sa nachádzajú v členských štátoch NATO, ako Nemecko, Belgicko či Taliansko.
  • Rusko disponuje približne 2 000 taktickými jadrovými zbraňami a prijalo novú doktrínu umožňujúcu ich použitie v širších scenároch.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *